cs

Středisko Plzeň navštívili členové mise organizace ODIHR

ODIHR

Plzeňské středisko Probační a mediační služby navštívila v pátek 26. srpna pětičlenná expertní mise organizace Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR), která je úřadem Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Cílem mise v České republice je monitorovat praxi při řešení dopadů ruské agrese na Ukrajině a přílivu uprchlíků. Speciální pozornost je pak věnována tématu obětí obchodování s lidmi, pomoci obětem v této souvislosti a prevenci takové činnosti. Výstupem návštěvy expertů bude doporučení, které má umožnit v České republice vycizelovat procesy spojené s přílivem velkého množství ukrajinských uprchlíků a pokrýt bílá místa v systému zacházení s nimi s cílem snížit rizika, že se stanou oběťmi obchodování s lidmi.

V rámci návštěvy se členové mise věnovali zejména konkrétnímu procesu pomoci obětem trestné činnosti – tedy komu Probační a mediační služba pomáhá, jak se k našim pracovníkům oběti dostanou, jak s nimi pracují a jaké služby jim naše střediska mohou poskytnout. Naše kolegyně s experty v této souvislosti hovořily např. o obětech domácího násilí. Zástupci ODIHR se dále zajímali se o to, jestli naši pracovníci někdy spolupracovali s obětí obchodování s lidmi. V této souvislosti má středisko Plzeň zmapované organizace, kam se kromě Probační a mediační služby mohou případné oběti tohoto trestného činu obrátit (k tomu jim může Probační a mediační služba poskytnout i písemný manuál). Návštěvě jsme také podali informace o organizacích, které pomáhají uprchlíkům z Ukrajiny, a diskutovali s nimi o součinnosti s policií.

Střediska Praha, Praha - východ a Praha - západ změnila svoji adresu. Nově sídlí Na Míčánkách 1497/2A. Praha 10, 100 83.