Napsali o nás

Zítra si připomeneme Evropský den obětí trestních činů

Publikováno: 21.02.2018

TŘEBÍČ - Před 28 lety (22. února 1990) byla ve Velké Británii podepsána Charta práv obětí, jejímž cílem je zvýšit povědomí o možné pomoci a podpoře obětí i jejich blízkých. Tento den si připomíná také Probační a mediační služba (PMS), která pomáhá všem obětem trestných činů ve svých poradnách po celé České republice. Tyto poradny fungují v rámci projektu „Proč zrovna já? II“, který je spolufinancován z evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR.

Také v Třebíči funguje poradna pro oběti trestných činů, která byla zřízena při středisku PMS. Lidé si do poradny chodí zejména (ale nejen) pro právní informace, často si totiž nejsou jisti tím, co vlastně mohou, a nemají jasnou představu o tom, co trestní řízení obnáší. „O pomoc může požádat kdokoli, kdo se cítí být obětí, nehledě na to, jestli se trestný čin skutečně stal či jestli byl pachatel dopaden,“ vysvětluje třebíčská poradkyně Naděžda Sobotková.
Pro pomoc obětem je také důležitá úzká spolupráce jednotlivých institucí. PMS tak v Třebíči pravidelně organizuje tzv. týmy pro oběti, kterých se účastní zástupci policie, justice, města a neziskového sektoru. „Cílem těchto setkání je prohloubit vzájemnou spolupráci, ujasnit si pravomoci, vyměňovat zkušenosti a také pracovat na tom, aby se obětem pomohlo komplexně a včas,“ doplňuje Sobotková. Právě takový tým se sešel 9. února. Tématem setkání byla pomoc obětem domácího násilí. „Přítomní policisté účastníkům vysvětlili, jak probíhá například vykazování násilné osoby, pracovnice intervenčního centra mluvila o možnostech, jak oběť motivovat k řešení domácího násilí, a podobně.“

Horácké noviny str. 4 Publicistika (red)

Na odsouzené k prospěšným pracím dohlíží i kamery

Publikováno: 21.02.2018

Lidé vykonávající obecně prospěšné práce zametají sníh, hrabou listí a uklízejí nedopalky a odpadky.

Jedenáct lidí v současné době vykonává v Domažlicích trest obecně prospěšných prací.
„Mají uloženo odpracovat od 200 do 300 hodin. Záleží jen na vůli odsouzených, jak budou ve výkonu svého trestu aktivní a jak se budou do práce hlásit. Někteří chtějí celý trest odpracovat co nejrychleji a snaží se, přestože docházejí do svého zaměstnání a trest si odpracují po návratu z práce či o víkendech. Jsou však i tací odsouzení, kteří jsou nezaměstnaní, ale jejich přístup k výkonu trestu je přesto značně laxní,“ vypozoroval velitel domažlické městské policie Petr Kubal. „Ať už je ale přístup odsouzených k výkonu trestu jakýkoliv, profit pro město a jeho obyvatele v podobě uklizených ulic zůstává stejný,“ doplnil velitel.
Čistota veřejných prostranství je vizitkou každého města, proto je právě v zájmu samotných měst i obcí o veřejná prostranství na svém katastrálním území pečovat a zajišťovat jejich pravidelný úklid.

UKLÍZEJÍ POD DOHLEDEM

Čistotu města primárně zajišťují Domažlické technické služby. Dohlíží na ni také městská policie.
„Zaměřujeme se zejména na přestupky související s ukládáním odpadu mimo vyhrazená místa včetně zakládání černých skládek. Ve spolupráci s probační a mediační službou ČR (PMS) navíc využíváme k úklidu veřejných prostranství osoby, které byly okresním soudem pravomocně odsouzené k trestu výkonu obecně prospěšných prací (OPP). Tito lidé pod dohledem strážníků i městských kamer uklízejí veřejná prostranství, zametají chodníky a sbírají nejrůznější drobný odpad,“ popsal Kubal s tím, že spolupráce mezi PMS a strážníky funguje již od roku 2016.

VYBRANÁ MÍSTA

„Trest obecně prospěšných prací ukládá soud jako alternativní trest v rozmezí od 50 do 300 hodin. Odsouzený jej musí vykonat osobně, bezplatně, ve svém volném čase do dvou let od nařízení výkonu tohoto trestu. Osoby, které OPP v Domažlicích vykonávají, se věnují zejména běžnému úklidu v ulicích – například zametání štěrku či hrabání listí či sněhu, úklidu nedopalků od cigaret a drobných odpadků, které jsou vadou na kráse Městské památkové rezervace Domažlice.
Odsouzení se k výkonu trestu hlásí na služebně Městské policie Domažlice, kde jim operační strážník přidělí úsek k úklidu. Tato místa vybírají strážníci na základě vlastních poznatků zjištěných při výkonu služby či na základě podnětů od občanů,“ uvedla mluvčí strážníků Věra Říhová.
„Po celou dobu výkonu trestu je odsouzený monitorován městským dohledovým kamerovým systémem a strážníci o něm mají i díky povinným reflexním vestám přehled. Kromě kamer na odsouzené dohlížejí také strážníci, kteří provádějí namátkové osobní kontroly,“ uvedla Říhová.

Domažlický deník str. 2 Domažlicko - zpravodajství JOSEF BABOR

Vězni mají šanci se dostat dříve na svobodu. Rozhodne i samotná oběť

Publikováno: 16.02.2018

Odsouzení muži i ženy ve věznicích ve Světlé nad Sázavou a Rapoticích na Třebíčsku mají křehkou šanci. Právě tak se jmenuje nový program, v rámci kterého se odsouzení násilníci a zloději pomyslně podívají znovu do očí svých obětí. Po posouzení odborníky a také samotnou obětí mají šanci se dostat dříve na svobodu.

Křehká šance je název programu, který zavádí do praxe Probační a mediační služba. Týká se vězňů odsouzených za násilné trestné činy v obou věznicích na Vysočině – mužské v Rapoticích a ženské ve Světlé nad Sázavou.Pokud budou souhlasit, zařadí je úředníci a příslušný soudce do zmiňovaného programu.Mezi konzultanty může být i oběť trestného činu, pokud pochopitelně přežila.„Posuzují, jaké ten odsouzený má podmínky na svobodě, posuzují jeho chování ve věznici, zda tedy soudu doporučí to propuštění. Nakonec rozhodne soud,“ říká mluvčí probační a mediační služby Kristina Labohá.Konzultace s obětíProgram Křehká šance počítá s tím, že lidé z Probační a mediační služby osloví oběť. Informují ji, že pachatel požádal o podmíněné propuštění a konzultují s ní případná opatření a povinnosti, které by musel odsouzený dodržovat při propuštění na podmínku.K tomu patří třeba dohled probačního úředníka nad propuštěným, zákaz přiblížení se k oběti, zákaz nosit zbraň a podobně. S osobním setkáním s poradcem souhlasí zhruba dvě z deseti obětí.

ČRo - vysocina.cz zpravy Olga Štrejbarová

Stát chce lépe pomáhat propuštěným vězňům najít a udržet si práci, říká ředitelka Probační a mediačn

Publikováno: 13.02.2018

V Česku přibývá pracujících vězňů. Za mřížemi chodí do zaměstnání asi 60 procent odsouzených. Vyplývá to z aktuálních údajů vězeňské služby. Meziročně to je podle úřadu zhruba osmiprocentní nárůst. Jaké to je zaměstnat vězně?

Stát chce pomoci zaměstnávat propuštěné vězněJiří Peltám je majitel lešenářské firmy v Ústí nad Labem. V současné době zaměstnává dva vězně a je s nimi velmi spokojený. Jeden v jeho firmě vydržel dokonce pět let, po propuštění z vězení pak odjel do Německa, kde žije a pracuje doteď.V Česku pracuje 60 procent vězňů, uplatní se v potravinářství i v call centrechProblémem podle Jiřího Peltáma je, že když si vězni vydělají peníze, začne asi polovina z nich znovu brát drogy. Takového zaměstnance pak firma okamžitě propustí. Při komunikaci s vězni využívá firma Jiřího Peltáma Probační a mediační službu. Usnadňuje to podle něj komunikaci.Do roka od propuštění získá práci asi 45 procent bývalých vězňů a v dalším roce k nim přibude dalších 10 procent. Andrea MatouškováKdyž se spoluprací s probační službou začínal, dostával dotaci na každého vězně 15 tisíc korun měsíčně po dobu jednoho roku. Pak se dotace snížila na 12 tisíc měsíčně po dobu 5 měsíců a v současné době prý Jiří Peltám nedostává žádnou finanční podporu.Propuštění mají chuť pracovatStát ale chce, aby vězni našli uplatnění na pracovním trhu i po odpykání trestu.Přesná čísla nemá k dispozici ani sama Probační a mediační služba, ale podle slov její ředitelky Andrey Matouškové víc než polovina propuštěných o práci stojí a je také schopna si ji najít.Situaci vězňů po odpykání trestu má zlepšit dnešní dohoda mezi ministerstvem spravedlnosti a Úřadem práce.„Jde o písemně deklarovaný závazek, že jak Probační a mediační služba, tak Vězeňská služba a Generální ředitelství Úřadu práce budou společně postupovat, vytvářet pracovní příležitosti a řešit aktivně problematiku lidí se záznamem v rejstříku trestů tak, aby práci získali a aby jim pomohli si ji také udržet,“ shrnuje cíl dohody Andrea Matoušková.Věznice jsou opět přeplněné. Pět let po Klausově amnestii je třicet procent propuštěných zpětŘeditelka si od nové dohody slibuje především zintenzivnění a zefektivnění dosavadníspolupráce mezi těmito institucemi. V praxi tak například bude mít Mediační a probační služba na základě této dohody možnost stát se členem krajských poradních sborů Úřadu práce.

Zástupci @uradprace, probační služby, @mpsvcz, vězeňské služby a @SpravedlnostCZ podepsali memorandum o spolupráci. Má zefektivnit zaměstnávání vězňů. Víc ve zprávách na @Radiozurnal1 @CRoPlus i @iROZHLAScz pic.twitter.com/wQnvsnF6kz— Tereza Chlubná (@TerezaChlubna) February 13, 2018Renata Balcarová: Práce s vězni mě naučila věřit lidemJe to běh o mou budoucnost, říká trestanec. Spolu s dalšími vězni trénuje na pražský maratonPřekvapivé statistiky. Víme, která země se „pyšní“ nejvíce vězni

ČRo - radiozurnal.cz zajimavosti Jiří Chum,Marcela Hálová,Anna Duchková

Stop násilí na seniorech: téma přednášky v Ústí nad Orlicí

Publikováno: 26.01.2018

Centrum sociálních služeb v Ústí nad Orlicí ve spolupráci s komisí Prevence kriminality a poradny Probační a mediální služby uskutečnilo ve čtvrtek 25. ledna v jídelně bývalého Penzionu přednášku s besedou na téma: Nikdo není povinen snášet týrání, vydírání a násilí.

Stále se opakující nabídky tzv. šmejdů, různých podvodníčků, působnost kapsářů, a v poslední době se množící případy domácího násilí, vyvolaly potřebu varovat seniory na jejich vychytralou praxi.

Senioři jako důvěřivá, často sociálně osamocená skupina jsou vystaveni největšímu nebezpečí podvodného jednání. Nejsou to jen újmy na majetku, ale často domácí násilí psychického i fyzického rázu. Nejhorší je skutečnost, že v Česku se každý den objeví nový případ týrání seniora, každého druhého pak týrá vlastní rodina.

Po tomto teoretickém úvodu se vedoucí střediska Probační a mediační služby ČR Mgr. Robert Oláh zaměřil na to, jak tyto případy řešit. Původně byla věnována pozornost pouze pachateli trestné činnosti. Ministerstvo spravedlnosti však od roku 2013 prostřednictvím středisek Probační a mediační služby zavedlo poradny pro pomoc obětem trestných činů.

V Ústí nad Orlicí se tato poradna nachází ve Smetanově ulici čp. 43, ve 4. poschodí, kde se lze obrátit na speciálního poradce pro oběti Mgr. Jindřicha Čejku v úterý od 14 do 17 hodin a ve čtvrtek od 9 do 12 hodin bez objednání.

Poradenství je anonymní, v případě nemohoucnosti lze tel. 727 939 802 nebo e-mailem mailto:cejka.pms@gmail.com dojednat návštěvu doma nebo na zvoleném místě.

Veškerá pomoc je bezplatná a zahrnuje základní právní informace a zprostředkování dalších služeb bezplatného právníka či psychologa. Poté Robert Oláh rozvedl poskytovanou pomoc na praktických případech, které řešili na jejich středisku.

Při zcizení platební karty a vybrání účtu, kdy oběti nezbyly peníze na nájem a léky, byla vyplněna žádost o peněžní pomoc ze zabaveného majetku zločince. Při domácím násilí alkoholika, kdy se týraná žena ze strachu odstěhovala, bylo zařízeno soudní jednání tak, aby se s ním nesetkala. Na 27letého mladíka, který podvodným podpisem půjčkami poškodil několik důvěřivců, byla podaná hromadná žaloba, podle které mohou dluh vymáhat i děti oběti. I když plnění je nepravděpodobné, bylo aspoň učiněno spravedlnosti zadost.

Dále byly řešeny případy poškození při dopravní nehodě, kdy zranění nevěděli, že mají nárok na finanční plnění, a jak ho uplatnit. Obdobně bylo vyřešeno poskytnutou pomocí strádání starého otce ze strany dcery.

Tyto případy starých lidí jsou zapříčiněny tím, že se stydí za svoji situaci spojenou s agresivitou blízkých, nevědí co mají dělat, jaká je možnost pomoci.

Všem těmto případům je pak určen telefon na krizovou linku pro oběti násilí a kontakt na poradenství. V každém případě se lze anonymně obrátit na nepřetržitou bezplatnou linku Senior telefonu 800 157 157.

Na závěr besedy všichni účastníci pro případ potřeby, neboť stále platí stará moudrost "Nikdy neříkej nikdy", obdrželi řadu informačních letáků a Týdenní kalendář s četnými užitečnými radami a telefony přivolání pomoci.

novinky.cz Vaše zprávy Stanislava Dvořáková

Tričko se žlutou stužkou a ultramaratony

Publikováno: 23.01.2018

Katka Balcarová
Běh se stal moji závislostí, přiznává Katka
Novopečená maminka, veganská strava, tričko se žlutou stužkou a ultramaratony. Že tahle kombinace nedává smysl? Potom vás pětatřicetiletá Katka Balcarová z České Třebové přesvědčí o opaku. „Miluju výzvy a pořád nějaké hledám,“ vysvětluje, jaká motivace ji žene do dalších tréninků a závodů. A po porodu dcery v roce 2014 se jednou takovou výzvou stal maraton v Praze…

Katka už v té době měla za sebou trojici RunCzech půlmaratonů, takže tušila, do čeho jde. „Před svým cílem jsem měla obrovský respekt. Pořád jsem měla v živé paměti, jak jsem na svém prvním půlmaratonu v Ústí nad Labem o dva roky dříve procházela od jedenáctého kilometru konstantní krizí a do cíle se dopajdala v čase 2:27 na pokraji vyčerpání. Ale i tak jsem u toho pociťovala neuvěřitelné přívaly štěstí,“ vzpomíná.

Před třemi lety se u Katky kromě čerstvě narozené dcerky změnilo i něco dalšího – stala se vegankou. A toužila svému okolí ukázat, že bez masa a mléčných výrobků lze nejenom žít, ale i běhat. „Chtěla jsem ukázat, že rostlinná strava člověku umožňuje úplně normálně fungovat a úspěšně dokončit něco, o co se velká většina lidí nikdy v životě ani nepokusí, o maraton.“ Katka zároveň nezastírá, že běh byl pro ni také skvělým způsobem, jak se zbavit patnácti kilo nabraných v průběhu těhotenství nebo aktivitou, která nic nestojí, dá se dělat celý rok a neztrácíte čas dopravou na sportoviště.

Každý začátek vyžaduje čas a trpělivost. U běhání to není jiné a Katka se toho poctivě držela. Začínala opatrně, velmi postupně navyšovala kilometráž a postupně se po roce dostala na původní váhu. To ji povzbudilo k prvnímu poporodnímu půlmaratonu, který byl „celý s úsměvem na rtech a za 2:06. To už jsem věděla, že následující rok padne maraton,“ říká Katka. Od ledna trénovala podle plánu v knížce Miloše Škorpila a v květnu 2016 si svůj první Volkswagen Maraton Praha maximálně užila s jednou menší krizí až do konce. Čas? 4 hodiny, 33 minut a 11 vteřin. A právě tam dlouhým tratím propadla.

Vloni už Katka běžela svoje první ultra, 55 kilometrů v Beskydech. Tři týdny před závodem se vrátila na trať maratonu, tentokrát pod hlavičkou projektu Yellow Ribbon Run, jehož cílem je poukázat na obtížné pracovní uplatnění propuštěných vězňů. „Jeden takový říká, že druhý trest začíná, když vyjdete ven a nikdo vám nedá práci,“ vysvětluje Katka svoji motivaci k tomu, aby si maraton střihla v černém tričku se žlutou stužkou na hrudi. Kromě toho, že při závodě pomohla dobré věci, ji těšil o šest minut lepší čas než o rok dříve a zjištění, že se v Beskydech nemá čeho bát.

Měla pravdu. „Neříkám, že to nebolelo, menší krize byly, ale ke stavům, které jsem prožívala na zmiňovaném prvním půlmaratonu, to mělo hoooodně daleko. Ale já chtěla ještě víc. A tak jsme v srpnu s kamarádkou vyběhly na třídenní běžecký výlet z České Třebové na Sněžku. Dvě etapy po 50 kilometrech, jednu po 60 a pět tisíc nastoupaných výškových metrů. Euforie, čistá hlava, překonané krize, bolavé nohy, endorfiny, čerstvý vzduch, měnící se krajina kolem nás… Hodně intenzivní zážitek, který mi dodal zas trochu víc toho běžeckého sebevědomí,“ popisuje vytrvalkyně.

Jaký tedy bude Katčin běžecký rok s letopočtem 2018? Čekají ji čtyři vrcholy – Volkwagen Maraton Praha opět v tričku Yellow Ribbon Run, stokilometrový Libouchecký ultramaraton, další tříetapový běžecký výlet (tentokrát přes Orlické hory a Kralický sněžník na Praděd) a Beskydská sedmička. „Běh prostě zbožňuju a jak ho tři dny nemám, přichází absťák. Stal se mojí závislostí a plánované závody vlastně jen bičem, abych vybíhala i ve dnech, kdy se mi zrovna moc nechce - a že jich je docela dost. Kam až se budou posouvat výzvy nevím, momentálně si neumím představit, že bych někdy mohla uběhnout víc jak 100 kilometrů. Ale to samé jsem si ještě před dvěma lety myslela o maratonu, takže uvidíme. Jo a veganka jsem pořád!“

https://www.runczech.com/cs/pro-bezce2/pribehy-bezcu/index.shtml

Poradna pro oběti trestného činu nabízí pomoc pro občany města Ostravy a okolí

Publikováno: 15.01.2018

Stali jste se obětí trestného činu a nevíte si rady, jak dále postupovat, na koho se obrátit a co v takové situaci dělat?

Nerozumíte tomu, co se od vás očekává, jak probíhá trestní řízení, jaká jsou vaše práva?

Pro občany města Ostravy a blízkého okolí nabízí své služby Poradna pro oběti trestného činu v rámci Probační a mediační služby ČR. Poradce vás vyslechne, zjistí, jaké jsou vaše potřeby, očekávání, jak vnímáte svou situaci. Úkolem poradce je vysvětlit vám, jaká jsou vaše práva, jak podat trestní oznámení, co obnáší trestní řízení či jakým způsobem se můžete domoci náhrady škody. Pomoc se však nezaměřuje jen na právní oblast, neboť trestný čin poznamená často i psychiku člověka. Proto vám poradna nabízí i pomoc s vyrovnáním se s následky trestného činu na váš život.

Služba je pro zájemce poskytována anonymně a bezplatně v Ostravě na ulici Poděbradova 1223/61B (poblíž zastávky tramvaje Důl Jindřich a trolejbusové zastávky Konzervatoř). Poradna je pro klienty otevřena: v pondělí od 10 do 16 hodin, v úterý a ve středu od 9 do 12 hodin. Poradnu můžete kontaktovat od pondělí do pátku také mimo poradenské hodiny na tel. 727 940 151 nebo e-mailem na adresu: mailto:pmsostrava@gmail.com.

Poradna pro oběti je zřízena a vykonává svou činnost v rámci projektu „Proč zrovna Já? II“, který je financován z Evropského sociálního fondu a ze státního rozpočtu ČR.

O autorovi: Mgr. Tomáš Zmija poradce pro oběti projektu „Proč zrovna já? II.“ Probační a mediační služba

Terapeuti třebíčské Charity pomáhají recidivistům s návratem do společnosti

Publikováno: 11.01.2018

MOST, tak se jmenuje program pro pachatele trestných činů, kteří se vrátili z vězení. Provozuje ho třebíčská Charita ve spolupráci s Probační a mediační službou. Dříve pracovali pouze s mladistvými, nově pečují o dospělé muže.

„V loňském roce přibyl program pro dospělé pachatele. Vkládáme do něj velké naděje, protože dospělých pachatelů trestné činnosti je větší množství,“ přeje si Jaroslava Auerová z třebíčské pobočky Probační a mediační služby.Prakticky probíhá kontakt mezi pracovníky Charity bývalým vězněm, jak dodává terapeut Ivo Vítek, vždy individuálně. „Nejedná se o skupinovou záležitost, je to vždycky práce jednoho terapeuta s jedním klientem.“ Vícekrát odsouzený muž Typický klient pro program MOST je recidivista, jinými slovy muž, který byl vícekrát ve výkonu trestu, resp. vícekrát odsouzený. „Máme tu třeba muže, kterému je přes třicet let. Opakovaně byl odsouzený za násilnou trestnou činnost, bylo tam výtržnictví a podvody. Typické bylo impulzivní chování a výbušná povaha, kterou nedokázal zvládat,“ popisuje Jaroslava Auerová. „V případě tohoto muže je tam veliký posun, pracuje, snaží se. Velkou motivací pro něj byla rodina, děti. Myslím, že to splnilo svůj účel.“„Kapacita pro dospělé pachatele je deset osob ročně. Loni v tom prvním běhu jsme jich v prvním běhu měli sedm a očekáváme nárůst,“ dodává Ivo Vítek.

Poradna pro oběti funguje necelý rok a je potřebná

Publikováno: 05.01.2018

Již patnáct zájemců si přišlo pro radu do poradny Probační a mediační služby v Benešově, která pomáhá obětem trestných činů. Ve městě působí už téměř rok a za pomoc v těžké životní situaci jí je vděčná mimo je i klientka Dana (pozn. red. z důvodu ochrany soukromí klientky poradny je jméno pozměněno).
Dana žila s přítelem asi dva roky. Zprvu se choval k ní i jejímu synovi z prvního manželství pěkně. Postupně se však začal projevovat agresivně. Nejdříve zakazoval Daně chodit s kamarádkou na kávu, posléze ji začal hlídat na každém kroku a jednoho dne také poprvé uhodil. Násilí se stupňovalo i po tom, co Dana otěhotněla a porodila synka. „Byla jsem doma zamčená třeba čtyři dny. Neměla jsem jídlo pro sebe ani mého syna.
Sousedka mi posílala na provázku z okna mléko pro malého,“ svěřila se poradcům klientka.
Po jednom z dalších útoků, kdy byla Dana zbita do bezvědomí, odešla a vše nahlásili na policii. Do poradny přišla asi týden před jednáním u soudu. Bála se setkání s agresorem a samotného soudního líčení. „Poradkyně paní Daně vysvětlila, že má právo na výslech bez přítomnosti pachatele. Hovořila s klientkou i o průběhu soudního líčení a také poskytla nezbytnou podporu,” řekla o postupu poradny Probační a mediační služby poradkyně Martina Gabrielová.
Odbornou pomoc poradna nabízí každému, kdo se cítí být obětí trestného činu, nehledě na věk či druh spáchaného činu. Nejčastěji se na poradnu obracejí oběti majetkové a násilné trestné činnosti, přičemž nejvíce žádají psychosociální podporu, tedy vyslechnutí, umožnění sdílení pocitů a poskytnutí podpory. V poradně také často řeší finanční problémy a zajišťují právní informace. Samozřejmostí je anonymita a bezplatnost.

***

Bezplatná poradna Probační a mediační služby v Benešově

Celkem ji za rok 2017 využilo 15 lidí, 7 mužů a 8 žen.
S klienty ve většině případů spolupracuje delší dobu, nejedná se tedy o jednu konzultaci.

Potřeby obětí:

10x psychosociální podpora
9x právní informace
4x jiné potřeby
3x náhrada škody

Rozdělení dle trestného činu:

7,1% žádná trestná činnost (např. nevyřešené sousedské spory)
14,3% jiná
21,4% sekundární oběť např. příbuzní oběti
21,4% domácí násilí
21,4% majetková trestná činnost

Benešovský deník str. 2 Benešov/Zpravodajství LUCIE SEDLÁKOVÁ

Příběhy odpouštění z pohledu obětí

Publikováno: 09.12.2017

Druhý díl dokumentární minisérie Řekni to nahlas.

Daniela byla brutálně přepadena a okradena. Gábina si prošla zkušeností se znásilněním. Cesta z hlubokého traumatu je v obou případech nelehkým úkolem. Dokument Veroniky Korčákové si klade mimo jiné otázku, zda lze z hlubokého zranění úspěšně vykročit jednou provždy.

V obou příbězích je trestný čin impulzem, po kterém dochází k přehodnocení celého dosavadního života obětí. Už nemohou žít dál stejně jako před zločinem, který na nich byl spáchán. Docházejí postupně k jiné hodnotové orientaci, mění se jim životní perspektiva, mají jiné priority a cíle.

Kromě obětí v dokumentu zazní výpovědi Marie Jarolímové, vedoucí střediska Probační a mediační služby v Mostě, která měla jednu z obětí na starost a výrazně jí pomohla. V dokumentu hovoří i právník JUDr. Bc. Daniel Bartoň, který se mimo jiné specializuje na oběti trestné činnosti a své bohaté znalosti čerpá ze studií v ČR a ve Velké Británii.

Obětem pomáhá Probační a mediační služba

Dokumentaristka Veronika Korčáková úzce a dlouhodobě spolupracuje s Probační a mediační službou. Ta u nás propracovanými projekty pomáhá obětem trestných činů. Např. získat náhradu škody nebo potřebné informace (hlavně v přípravném řízení, tj. ještě před rozhodnutím soudu).

Poškozeným pomáhá i nabídkou mediace (mimosoudního jednání pachatele za účasti prostředníka). Cílem je nejen hmotná náhrada újmy, ale také náprava vztahů a získání morální satisfakce. Tyto služby poskytuje PMS obětem trestné činnosti zdarma.

http://www.rozhlas.cz/dvojka/dobravule/_zprava/1772289

V Olomouci budou odborníci debatovat na téma záškoláctví

Publikováno: 29.11.2017

O zkušenostech z oblastí, jako je záškoláctví, vandalismus, kyberšikana, vztahy ve třídě, ale i pravicový extremismus budou v Olomouci mluvit odborníci z řad policie, neziskového sektoru a územní samosprávy. Obsahem setkání je sdílení zkušeností a dobré praxe odborníků v oblasti primární prevence. Účastníci se mohou nechat inspirovat výsledky svých kolegů při hledání optimálního řešení pro svou oblast či region, ale i poučit se z chyb. Setkání se budou také účastnit zástupci MP a PČR Litovle, Uničova a Šternberku.

„Na poli primární prevence je mnoho cest, které vedou k cíli, univerzální návod na účinnou prevenci však neexistuje. Každé město či obec se potýká s jinou problematikou, kterou je nutno řešit cíleně s ohledem
na místní podmínky. Nicméně dobrá praxe je efektivní nástroj, který není založen na teorii, ale na konkrétní ukázce úspěšné aplikace konkrétního programu ve škole či v regionu. Své zkušenosti přijedou představit nejen hosté z Olomouce a okolí, ale i z Moravskoslezského kraje. A to preventistka Městské policie Opava s programem zaměřeným na záškoláctví a vandalismus na základních školách, a referentka prevence kriminality z Městského úřadu Krnov, která zprostředkuje svou dosavadní praxi a výsledky ve sjednocování systému primární prevence a vzdělávání aktérů prevence kriminality v Krnově“ uvedla koordinátorka Týmu pro mládež Barbora Skoupilová, která setkání realizuje.

Specialisté se setkají 5. 12. 2017 v Olomouci na půdě Sdružení D, jenž spolu s P-centrum bude prezentovat významné realizátory programů primární prevence za neziskový sektor v regionu.

Tým pro mládež v Olomouci je součástí Projektu „Na správnou cestu! II“, který je zaměřen na rozvoj
a rozšíření činnosti Týmů pro mládež a dvou programů pro mladistvé pachatele trestných činů v rámci systému soudnictví nad mládeží a posílení odborné spolupráce mezi institucemi. Realizátorem projektu je Probační a mediační služba ČR.

Dny restorativní justice probíhají napříč celou Českou republikou

Publikováno: 27.11.2017

Ve druhé polovině listopadu se ve většině evropských zemí, ale také v Kanadě či Nepálu, pořádá tzv. Týden restorativní justice. Probační a mediační služba se do této akce zapojila již v minulém roce a v rámci letošního konání pro všechny zájemce přichystala se svými partnery mnoho akcí, které probíhají ve dnech 19. - 30. listopadu 2017 napříč celým Českem.

Nechybí mezi nimi promítání filmů, besedy, přednášky, ale také tzv. pohovory nanečisto se zájemci o práci z řad odsouzených. Kompletní program a další informace naleznete na internetové stránce
A co je to vlastně ta restorativní justice? Dlouhou dobu bylo v trestním řízení vždy na prvním místě potrestání pachatele, který trestný čin spáchal. Postupem času se ale trestní systém posouvá do bodu, kdy namísto prvků tradiční retributivní (trestající) justice, která má za cíl primárně prokázat pachateli vinu a uložit mu adekvátní trest, se čím dál více uplatňují prvky justice restorativní, tedy obnovující. Pachatel je v rámci restorativní justice seznamován s důsledky spáchaného trestného činu na konkrétní oběť a na její okolí. Je veden k tomu, aby v řešení těchto následků byl aktivní a mohl tak svým přístupem oběti nahradit újmu hmotnou i morální. Tento nový úhel pohledu výstižně vyjádřil Howard Zehr, americký kriminolog, který je považován za průkopníka myšlenek restorativní justice: "Jestliže kriminalita zraňuje, spravedlnost má napravovat křivdy a napomáhat uzdravení." V mnoha případech tak dochází k tomu, že se obě strany, pachatel i oběť, společně setkají tváří v tvář a danou věc společně vyřeší v rámci mediace.
Stali jste se obětí trestného činu? Ve Vaší těžké situaci Vám může pomoci Probační a mediační služba, jejíž poradny v rámci projektu „Proč zrovna já? II“ jsou po celé České republice. Služeb těchto poraden může využít každý, kdo se cítí být obětí trestného činu, nehledě na věk, pohlaví či způsobenou újmu. Poradny Vám mohou pomoci zorientovat se v trestním řízení, objasnit Vaše práva, poradit s nárokem na náhradu škody či s odškodněním. Součástí služeb je také poskytování psychické podpory při zvládání svízelné životní situace. V Liberci lze poradnu kontaktovat přímo na středisku.
Probační a mediační služby na adrese náměstí Dr. E. Beneše 585, ve druhém patře, a to bez objednání v následujících hodinách: úterý 08:00 – 10:00, 12:00 – 14:00, středa 08:00 – 10:00, 12:00 – 14:00, čtvrtek 08:00 – 10:00.
Lépe však uděláte, pokud si konzultaci domluvíte přímo s poradcem, a to buď pomocí e-mailové adresy mailto:blafka.pms@gmail.com či zavoláním na telefonní číslo 727 873 121.

Dohlíží na ty, kteří neskončili ve vězení

Publikováno: 23.11.2017

Českolipsko – Alternativní tresty jsou nedílnou součástí trestního soudnictví.
Garantem v této oblasti justice je už 17. rokem Probační a mediační služba (PMS). Fungování českolipské pobočky si na úterním setkání pochvalovali zástupci policie, vězeňské služby i okresního soudu.
Zúčastněné strany především diskutovaly nad vývojem trestní politiky v oblasti uplatňování trestů, které nejsou spojeny s přímým uvězněním. „Ne každý pachatel musí nutně skončit ve vězení. Ne pro každého je tou nejlepší cestou k nápravě pobyt za mřížemi.
pravě Česká
justice proto stále rozvíjí alternativní možnosti, jak zacházet s pachateli trestných činů, ale také jak podpořit jejich oběti,“ uvedla policejní mluvčí Ivana Baláková.
Probační a mediační služba má na starosti řešení konfliktů spojených s trestnou činností. Zajišťuje obecně prospěšné práce, domácí vězení, podmíněné odsouzení, nebo připravuje vězně k podmíněnému propuštění z výkonu trestu.

ROZPAČITÉ ZAČÁTKY

Samotné počátky fungování PMS popsal ředitel strážské věznice Ladislav Blahník jako hodně rozpačité. Zaměstnanci věznice podle jeho slov před 17 lety nevěděli, co mohou od probačních pracovníků očekávat, a zdálo se jim, že budou jen dublovat činnost sociálních pracovníků. Zpočátku soud pověřoval PMS jen zajištěním trestu obecně prospěšných prací. „V roce 2008 pak přistoupilo probační státní zastupitelství na model, který akceptoval schopnost probačních úředníků zhodnotit vymahatelnost ukládaných trestů,“ dodala Baláková.
Na Českolipsku pracuje pobočka PMS se stovkami lidí. V kartotéce má kolem 700 případů. „Máme kolem pět seti klientů, pracujeme se všemi věkovými kategoriemi. Jedná se o případy bagatelní trestné činnosti až po vrahy, kteří jsou podmínečně propuštěni,“ uvedla pracovnice PMS v České Lípě Lucie Pácová.

Liberecký deník str.3 (kch)

Probíhají Dny restorativní justice, zahájil je film René

Publikováno: 23.11.2017

Ve středu 22. listopadu oficiálně začaly Dny restorativní justice, které se letos konají v České republice vůbec poprvé. Série osvětových a kulturních akcí, chce široké veřejnosti představit způsoby práce, která se soustředí na nápravu situace po trestném činu a na práci s obětí, pachatelem i komunitou. Koncept restorativní justice považuje trestný čin za sociální konflikt mezi dvěma a více jednotlivci či stranami, a proto jej lze vyřešit pouze cestou spolupráce všech zúčastněných. Besedy, přednášky a promítání filmů, které se během druhé poloviny listopadu konají na několika místech České republiky, odstartovalo v Kině Pilotů v Praze promítání dokumentárního snímku René z roku 2008. Dny restorativní justice pořádá Probační a mediační služba ve spolupráci s Vězeňskou službou a neziskovou organizací RUBIKON Centrum.

Promítání snímku René se účastnila i autorka dokumentu, režisérka Helena Třeštíková, se kterou měli diváci po jeho skončení možnost hovořit. Publikum nejvíc zajímalo, jak se dnes daří hlavní postavě – Renému, jehož život rozdělený mezi delší pobyty ve věznici a kratší na svobodě režisérka mapovala mezi roky 1988 a 2007. „René už nyní čtyři roky žije na svobodě se svojí partnerkou a jejím dítětem, pracuje a stará se o rodinu,“ uvedla režisérka, která zároveň prozradila, že pokračuje v časosběrném mapování jeho života. „Pokud se nestane nic výjimečného, pokračování filmu by mohlo mít mnohem nadějnější vyznění než první snímek,“ naznačila.

Režisérka také ocenila pozitivní vývoj v oblasti práce s odsouzenými: „Viděla jsem, jak vypadalo vězení pro mladistvé před 30 lety. Jsem moc ráda, že jste udělali takový pokrok v zacházení s trestanými lidmi. Je to i díky Probační a mediační službě. Ráda bych poděkovala za každou zachráněnou duši,“ uvedla Helena Třeštíková.

Podle ředitelky Probační a mediační služby Andrey Matouškové by zfilmovaných 20 let života Reného bývalo mohlo vypadat jinak, kdyby se nedostal do vězení ještě před pádem komunismu, ale dnes: „Kdyby žil René o 20 let později, patrně by na začátku dostal alternativní trest, trestní justice by s ním lépe a efektivněji pracovala, a jeho život se mohl odvíjet jinak,“ řekla Andrea Matoušková.

Mottem Dnů restorativní justice je citát od průkopníka tohoto směru Howarda Zehra: „Jestliže kriminalita zraňuje, spravedlnost má napravovat křivdy a napomáhat uzdravení“. Koncept restorativní justice totiž vychází z předpokladu, že trestný čin je sociální konflikt mezi dvěma a více jednotlivci či stranami, proto jej lze účinně řešit pouze za podmínky spolupráce všech stran. Klade se důraz na aktivní zapojení oběti i pachatele při řešení následků způsobených trestným činem a na obnovení poměrů před jeho spácháním.

Historie Dnů restorativní justice sahá do 90. let minulého století v Kanadě, odkud se rozšířila do dalších zemí. Dnes se pořádají v desítkách zemí po celém světě, od Belgie až po Nepál. V České republice proběhne přes 20 akcí.
http://www.rozvojprogramu.cz/program

tiskové oddělení - Ministerstvo spravedlnosti ČR

Probační služba bilancovala své sedmnáctileté působení v trestním soudnictví.

Publikováno: 21.11.2017

Ne každý pachatel trestného činu musí nutně skončit ve vězení. Ne pro každého je jedinou a tou nejlepší cestou k nápravě pobyt za mřížemi. Česká justice proto rozvíjí alternativní možnosti, jak zacházet s pachateli trestných činů a jak zejména podpořit oběti trestných činů.

V Česku již sedmnáctým rokem funguje tak trochu jiné soudnictví, restorativní justice. Ta aktivně zapojuje oběti trestných činů do trestního řízení, zdůrazňuje jejich práva a vede pachatele k převzetí odpovědnosti za jeho činy a k nápravě způsobené škody. Tento koncept jde v práci s oběťmi a pachateli trestných činů dál než tradiční trestní soudnictví, které si většina veřejnosti spojuje jen s posláním pachatele za mříže. Garantem restorativního pojetí justice v České republice je Probační a mediační služba.

V úterý 21. listopadu dopoledne se v rámci Dnů restorativní justice konalo ve středisku Probační a mediační služby v České Lípě bilanční setkání představitelů Okresního soudu v České Lípě, českolipského Okresního státního zastupitelství, Územního odboru Policie České republiky v České Lípě a Věznice ve Stráži pod Ralskem.

Zúčastněné strany diskutovaly nad sedmnáctiletým vývojem trestní politiky v oblasti uplatňování trestů nespojených s přímým uvězněním. Samotné počátky popsal ředitel strážské věznice plk. Mgr. Ladislav Blahník jako hodně rozpačité. Zaměstnanci věznice před sedmácti lety nevěděli, co mohou od probačních pracovníků očekávat, a zdálo se jim, že budou jen dublovat práci sociálních pracovníků. Zpočátku soud pověřoval probační pracovníky zajištěním trestu obecně prospěšných prací. V roce 2008 pak přistoupilo probační státní zastupitelství na model, který akceptoval schopnost probačních úředníků zhodnotit vymahatelnost ukládaných trestů. Dnes probační služba zajišťuje obecně prospěšné práce, domácí vězení, podmíněné odsouzení, předjednává s pachateli tresty nespojené s vězením a připravuje vězně k podmíněným propuštěním.

Aktivitám probační služby bylo již od samotného počátku nakloněné vedení Územního odboru Policie České republiky v České Lípě. Vedoucí Územního odboru PČR v České Lípě plk. Mgr. Petr Rajt tuto alternativu ke stávajícímu trestnímu soudnictví vnímá jako velmi potřebnou a efektivní.

Také předseda Okresního soudu Mgr. Milan Vencl v České Lípě pokládá činnost probačních pracovníků za vysoce profesionální a především oceňuje jejich projekty zaměřené na práci s podmíněně propuštěnými, na poradenství obětem trestných činů a na práci s delikventní mládeží.

Vedoucí střediska Probační a mediační služby v České Lípě Mgr. Petra Špinková si velmi váží přístupu všech spolupracujících institucí, které za uplynulých sedmnáct let podporovaly probační pracovníky v jejich úsilí a pomohly jim tak k úspěšnému složení jejich maturity ze zavádění inovativních přístupů nejen k pachatelům trestných činů, ale především k jejich obětem.

i-noviny.cz

Den restorativní justice se koná v jabloneckém Spolkovém domě

Publikováno: 21.11.2017

Tradiční pojetí řešení trestné činnosti staví do popředí potrestání pachatele, cílem je tedy hlavně prokázání viny a uložení trestu. V rámci tohoto procesu není počítáno s aktivním zapojením pachatele ani jeho oběti.

Postupem času se začalo ukazovat, že tento přístup má své nedostatky a to v podobě vysoké naplněnosti věznici, vysoké míry recidivy, nízké míry přijetí viny na straně pachatele a absence pocitu spravedlnosti na straně obětí. Do trestních systémů tak postupně začaly pronikat prvky restorativní justice. Restorativní, tedy obnovující, přístupy se na trestnou činnost dívají jinak.
Tento odlišný pohled vystihuje vyjádření průkopníka myšlenek moderní restorativní justice Howarda Zehra: „Namísto chápání spravedlnosti jako odplaty je možné ji vnímat jako obnovu. Jestliže kriminalita zraňuje, spravedlnost má napravovat křivdy a napomáhat uzdravení." V českých podmínkách je uplatňování tohoto přístupu spojeno se změnami v legislativě a vznikem Probační a mediační služby v roce 2000.
„Cílem restorativní justice je v co největší možné míře zapojit do řešení následků trestného činu pachatele, jeho oběť a i jejich širší okolí, které bylo trestným činem rovněž zasaženo, aby svým aktivním přístupem měli možnost ovlivnit výsledek trestního řízení. To je obrovský rozdíl oproti tomu, když pachatel a oběť jen pasivně čekají na výsledek - uložení trestu," sdělil Štěpán Sobotík, vedoucí Probační a mediační služby v Jablonci nad Nisou.
Pachatel je tak od počátku konfrontován s důsledky svého jednání na konkrétního člověka a veden k jejich řešení, čímž je již hned po spáchání činu nastartován proces nápravy pachatele. Do centra pozornosti se pak dostávají oběti trestných činů, jejich potřeby a představy o řešení věci. V ideálním případě pak strany dojdou k tomu, že mají zájem věc společně vyřešit a setkají se tváří tvář společně u mediačního jednání.
„Určitě bych toto doporučovala každému, kdo má takovou nepříjemnou zkušenost. Už jen pro klid, pokud je útočník i napadený ze stejného města, hodně se při tomto setkání vysvětlí. Ze setkání jsme měli obavy, ale naštěstí zbytečné," uvedla k realizované mediaci matka oběti loupežného přepadení. Výzkumy jasně prokazují, že restorativní procesy zvyšují pocit spravedlnosti na straně pachatele i oběti, snižují míru recidivy zejména u prvopachatelů a zvyšují šance na získání kompenzace pro oběť. Výsledkem tohoto procesu může být schválení mimosoudního řešení státní zastupitelstvím či soudem, případně uložení alternativních trestů.
Alternativní tresty jako jsou trest obecně prospěšných prácí, trest domácího vězení, či podmíněné tresty s dohledem v sobě rovněž nesou řadu restorativních prvků. „Odsouzení k trestu obecně prospěšných prací v uplynulých pěti letech odpracovali téměř 35 tisíc hodin ve prospěch neziskových organizací, nemocnic, sportovní klubů, obcí, měst a farností po celém Jablonecku," dodala Lenka Langerová pracovnice Probační a mediační služby v Jablonci nad Nisou.
Je to nejčastěji využívaný alternativní trest, jeho vykonatelnost v našem okrese se pohybuje u hranice 80 %. Zajímavým trestem je i trest domácího vězení, který pachatele omezuje na jeho svobodě, avšak zároveň mu umožňuje zachovat si rodinné vazby a zůstat v pracovním procesu. Stát tím ušetří nemalé finanční prostředky, samotné náklady tohoto trestu jsou několikanásobně nižší než pobyt odsouzeného ve vězení. „Lze očekávat výraznější ukládání tohoto trestu v příštím roce, jelikož bude spuštěn moderní elektronický monitorovací systém. Odsouzení k domácímu vězení budou nepřetržitě monitorováni prostřednictvím tzv. náramku" vysvětluje Dagmar Růžičková, která má tento trest na středisku Probační a mediační služby v Jablonci nad Nisou na starost.
„V případě, že chcete vědět víc k problematice restorativní justice, pomoci obětem trestných činů či alternativním trestům přijďte za námi na Den restorativní justice" zve vedoucí Probační a mediační služby v Jablonci nad Nisou. Den restorativní justice se uskuteční 21. 11. 2017 od 12:00 do 18:00 ve Spolkovém domě v Jablonci nad Nisou.

Program - Den restorativní justice

dne 21. 11. 2017, Spolkový dům, Emilie Floriánové 1736/8, Jablonec nad Nisou
Velký sál12:00 - 13:151. Blok - Restorativní justice - Co to je a k čemu je to dobré?Zahájení dne, Promítnutí krátkého filmu, Komentář justičních partnerů, Diskuze 13:30 - 15:452. Blok - Alternativní tresty a společnost - Jak napravujeme?Představení trestu domácího vězení, podmíněného trestu s dohledem, obecně prospěšných pracíBeseda s odsouzenými vykonávajícími alternativní tresty i se zástupci komunity, kteří jsou do výkonu trestů zapojeni16:00 - 17:303. Blok - Pomoc obětem trestných činů a trestní mediace - Jak pomáháme?Představení činnosti Poradny pro oběti trestných činů (Projekt „Proč zrovna já? II") a trestní mediace jako jiné cesty ke spravedlnosti, Diskuze17:30 - 18:00 Zakončení dneVyhlášení vítězů výtvarné soutěžeVylosování vítěze hry pro veřejnost Malý sál12:15 - 17:30 Výtvarná soutěž studentů Gymnázia Jablonec nad Nisou na téma „Odpouštění a usmíření" Zapojte se do hlasování a zvolte vítězná díla, která se stanou součástí střediska Probační a mediační služby (výzdoba mediační místnosti)Hra pro veřejnost - Nelehká rozhodnutí Posbírejte indicie a najděte správné řešení Poznej svého probačního úředníka Chcete vědět víc? Nebojte se zeptat!

nasejablonecko.cz 19.11.2017

Dohoda je lepší než rozsudek

Publikováno: 30.10.2017

Mediátor jako nestranná třetí osoba může strany sporu přivést k vzájemné dohodě. Mediace šetří nejen náklady za soudní výlohy, ale hlavně nervy stranám konfliktu.

Jeden starý právnický bonmot říká, že k soudu se nechodí pro spravedlnost, ale pro rozsudek. Každý soudní spor má totiž dvě strany, terminologicky správně řečeno – protistrany. Přísloví tak navádí k závěru, že vyhrát může jen jeden. Ale co když se před soudem nerozhoduje jen o výši dluhu, který se musí zaplatit? Konec konců v soudní síni proti sobě sedí vždy lidé: manželé, sousedé, sourozenci nebo kolegové z práce. A rozsudek mimo meritum věci rozhodne i o osudu jejich vzájemných vztahů.

„Mediaci jsem nařídil u sousedského sporu, kdy vznikla nová stavba na samé hraně dvou pozemků. Existovalo tak velké riziko, že rozsudek ve prospěch kterékoliv strany by mezi sousedy spustil dlouhodobou nevraživost,“ uvedl případ, ve kterém nařídil setkání s mediátorem, soudce Okresního soudu ve Vsetíně Pavel Punčochář.

Šance na záchranu vztahů

„Soud může nařídit setkání s mediátorem v maximálním rozsahu tří hodin,“ vysvětluje Jakub Říman z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti. Za takové setkání účastníci zaplatí 400 korun za každou započatou hodinu. Zpravidla si náklady strany rozdělí rovným dílem. „Mediátor jim na této schůzce vysvětlí, jak mediace probíhá a v čem jim může být užitečná. Je pak na rozhodnutí obou klientů, zda mediaci podstoupí,“ popisuje princip dobrovolnosti Dana Vrabcová, místopředsedkyně Asociace mediátorů ČR.

Statistika ministerstva spravedlnosti eviduje v posledních dvou letech dvojnásobný nárůst nařízených setkání s mediátorem v civilních věcech. V českém povědomí přesto mediace zakořeněná není. „Jedni z mých posledních klientů nebyli z nařízeného setkání s mediátorem nadšeni, protože vůbec nevěděli, co od ní mají očekávat. Hned po prvním setkání jim ale mediace začala dávat smysl,“ popisuje jeden ze svých případů mediátorka a advokátka Alena Márová. Řešila tříletý spor o vypořádání společného jmění manželů. „Po dvou a půl hodinách jsem s klienty vytvořila smysluplnou dohodu, která byla pro oba vyvážená a dala jim jistotu, co bude,“ popsala Márová. A dodala, že mediace klienty zbavila obav, že se budou muset zařídit podle toho, jak rozhodne soud.

Mimo v úvodu zmíněný bonmot je pro právně-laické prostředí typická věta: Poženu to k soudu! Problém ale může vzniknout už i u prvotního právního úkonu – žaloby. „Strany mnohdy neumí pojmenovat skutečný problém, a tak často žalují něco jiného, než potřebují, jakýsi zástupný problém,“ popisuje mediátor a rozhodce Martin Svatoš. Podle jeho zkušeností se často až v průběhu mediace přijde na to, o co protistranám skutečně jde.

Dřív, než přijde soudní obsílka

„Často lze také už ze samotného návrhu na zahájení řízení a první reakce protistrany odhadnout, zda jde stranám o řešení sporu samotného, nebo o principiální spor, který je důsledkem konfliktu v tzv. destruktivní fázi,“ popisuje Punčochář s tím, že mediátor může mezi stranami vyřešit i další okruh sporů nad rámec soudního řízení.
Je ale potřeba uvést, že cesta k mediátorovi nevede jen přes soudní síň. Tak jako advokáta si každý může vybrat i mediátora a svůj problém u něj s protistranou otevřít. Podle Márové jsou pro volbu mediace příhodné dva momenty. „Do mediace je vhodné vstoupit ještě předtím, než přijde obálka s modrým pruhem. Právníci mohou totiž slohem, kterým je žaloba napsaná, problémy ještě prohloubit,“ konstatovala Márová na Dnech mediace, které koncem října pořádala Probační a mediační služba.

Tím druhým momentem může být situace, kdy se spory táhnou už řadu let, jejich aktéři jsou ze soudů unaveni a chtějí se už prostě dohodnout. Devadesát procent případů, které řeší Asociace mediátorů jsou rodinné mediace. Průměrně u mediátora rozvádějící se rodiče stráví tři až šest hodin. „Řeší hlavně, jak se který z nich bude podílet na výchově a péči o dítě, jakým způsobem budou rozhodovat o důležitých věcech nebo kde budou děti bydlet,“ uvedla Vrabcová. Mimo rozvodovou agendu mediátoři řeší často sousedské nebo pracovní spory. Jejich řešení obvykle vykrystalizuje během jednoho až tří hodinových setkání s mediátorem. Agendu mediátorům rozšiřují i spory v rámci obchodních vztahů. Mediaci často volí obchodní společnosti, protože nechtějí pošpinit dobré jméno podniku. „Často se vyskytují spory s nemovitostmi nebo spory z dodaných přístrojů a techniky, které nesplňují požadavky jedné strany,“ uvedl Svatoš. Prostřednictvím mediace firmy řeší také konflikty v rámci korporace, ať už mezi jednotlivými zaměstnanci nebo entitami jednoho koglomerátu. Úspěšnost mediace je přitom velmi vysoká. „Nejčastěji strany uzavřou tzv. mediační dohodu, ale někdy k tomu formální dokument nepotřebují a rovnou na místě si například dluh zaplatí,“ popisuje Svatoš, podle jehož praxe dojde alespoň k částečnému smíru v 80 procentech případů. Ministerstvo spravedlnosti chce alternativní řešení sporů rozšířit. Zřídilo tak 14 člennou pracovní skupinu složenou ze soudců, mediátorů a právních expertů. Výsledkem jejich práce bude metodika, která soudcům pomůže určit případy vhodné k mediaci. Materiál ministerstvo zveřejní na konci listopadu.

Oběť a pachatel

Mimo civilní agendu je možné mediaci vést i na poli trestních věcí. Bezplatnou mediaci mezi pachatelem a obětí provádí úředníci Probační a mediační služby. Jejím smyslem je přispět ke zmírnění následků trestného činu pro oběť a motivovat pachatele k převzetí odpovědnosti za škody, které svým jednáním způsobil. Skrze mediátora může oběť s pachatelem dospět ke společné dohodě o urovnání konfliktu a náhradě škody. Dohoda je pak podkladem pro rozhodování státního zástupce nebo soudce. Mimo náhradu škody je mediace prostředkem i jisté satisfakce oběti, kdy pachatele seznámí s dopady jeho činu na život oběti.

Počet mediací meziročně vzrostl na dvojnásobek

* V civilní agendě soudy v roce 2015 nařídily 315 setkání s mediátorem. Z toho 87 případů skončilo smírem obou stran.
*V loňském roce české civilní soudy nařídily mediaci v celkem 658 případech, z nichž už smírnou dohodou skončila bezmála polovina – 254.
* Mediaci mezi obětí a pachatelem trestných činů poskytuje bezplatně Probačnía mediační služba.
* Soud může nařídit první setkání s mediátorem v rozsahu maximálně tří hodin. Strany sporu platí za každou započatou hodinu 400 korun. Zpravidla si protistrany účet za informativní schůzku rozdělí.
* Pokud se účastníci sporu dobrovolně rozhodnou v mediaci pokračovat, platí podle sazebníku jednotlivého mediátora.
* U rodinných mediací se cena pohybuje od 1000 korun za hodinu.
* V obchodní agendě je sazba od 2000 do 5000 korun za hodinu.
* Bezplatnou mediaci mezi pachatelem a obětí provádí úředníci Probační a mediační služby.

Lidové noviny str. 14 Právo a justice KATEŘINA KOLÁŘOVÁ

Pomáhají obětem

Publikováno: 27.10.2017

Klatovsko – Pomoc obětem trestných činů – to bylo hlavní téma Dne mediace, který se konal ve středisku Probační a mediační služby (PMS) v Klatovech. Zúčastnili se ho zaměstnanci Policie ČR, státního zastupitelství, okresního soudu, neziskových organizací i sociálních odborů městských úřadů z regionu.
„Účastníci setkání byli mj. seznámeni s projektem Proč zrovna já? II, v jehož rámci byla při středisku PMS v Klatovech zřízena poradna pro oběti trestných činů, která již od dubna 2017 nabízí obětem v regionu nejen psychosociální péči a poradenství při vyrovnávání se s dopady trestných činů, ale i základní právní informace týkající se například práv obětí či orientace v trestním řízení. Klienti rovněž oceňují podporu při získávání peněžité pomoci určené obětem trestných činů, vyplácené Ministerstvem spravedlnosti ČR,“ informovala vedoucí klatovského střediska PMS Jana Fremundová.
Dodala, že poradkyně v roli zmocněnce často rovněž doprovází klienty například na policii, státní zastupitelství, k soudu, do zdravotnických zařízení, na úřady státní správy apod. Všechny tyto služby jsou poskytovány anonymně a zdarma.
Poradna sídlí v budově soudu v Dukelské ulici v Klatovech a má poradenské hodiny pro veřejnost v pondělí od 11 do 14 hodin a ve středu od 14 do 17 hodin. Poradkyni pro oběti trestných činů, Petru Pavlíkovou, je ale možné kontaktovat i mimo uvedené dny, a to na telefonu 725 807 231 nebo na emailu pavlikova. pms @gmail.com.
„V rámci Dne mediace byla pracovníkům v sociálních službách nabídnuta také možnost dalšího bezplatného vzdělávání zaměřeného na problematiku obětí trestných činů. Opakovaně byla zdůrazněna efektivita a přínos mediace pro oběti i poškozené, což bylo doloženo dvěma příklady,“ dodala zástupkyně vedoucí klatovské probační služby Martina Mazancová.

Klatovský deník str. 3 Region/zpravodajství (ki)

„Probačka“ má smysl. Dává kriminálníkům druhou šanci

Publikováno: 25.10.2017

Probační služba mírní také traumata poškozených.

Litoměřicko – Probační a mediační služba vrací kriminálníky do společnosti.

Ruku podala i zoufalému otci, který se dostal do spirály dluhů a trestných činů.

Úředníci „probačky“ se potkali se 40letým Petrem v době, kdy přebýval v neutěšených podmínkách. „Když jsem přišel o barák, vzal moji rodinu k sobě kamarád, který ale kvůli své přítelkyni zazdil dveře,“ vzpomíná Petr. Dovnitř chodili oknem, bydleli v místnosti bez elektřiny. Petr vyrůstal v chudých poměrech bez otce v Praze. Po narození vlastního syna si v regionu na hypotéku koupil s přítelkyní dům. Od 18 let byl za drobné přečiny šestkrát trestaný podmíněnými tresty, v roce 2010 přišel zlom. V opilosti kradl a navíc nelegálně držel zbraň, za což mu hrozila basa. „Vězení je moc. Znám lidi, kterým se v kriminálu líbí. Je tam teplo, nemusí nic řešit. Ale já mám dítě,“ říká Petr.

Postupně přišel o stálý příjem, nemohl splácet hypotéku a vzali mu barák. Poté, co si odkroutil obecně prospěšné práce, uložil mu soud v dalším trestu dohled probačního úředníka. Nakonec mu pomohly konzultace na probačce, spolupráce s úřadem práce a insolvenční správce. Vyhlásil bankrot, statisícový dluh má splatit do několika let.

ZVEDNOUT SE ZE DNA

Dnes už je Petr polepšený a pracuje jako řidič se stálým příjmem. „Vždycky jsem to chtěl dělat. Kolegové mě mají rádi a jsem na svou práci pyšný,“ pochvaluje si muž, který nyní s rodinou bydlí na ubytovně. „Člověk musí chtít sám,“ popisuje Petr, jak se zvedl ode dna.

S tím souhlasí i vedoucí litoměřického střediska Probační a mediační služby Pavel Illichmann. „Úřady lidem pomohou, ale musí chtít sami. Je hrozně těžké měnit hotového člověka a i malinká změna je velký pokrok,“ připomíná. V zahraničí je probační služba běžná, v Čechách začala působit až od roku 2001. Je jakýmsi prostředníkem mezi poškozeným a pachatelem, přičemž hájí zájmy celé společnosti. Snaží se o aktivní zapojení zúčastněných stran v trestním řízení. Je pomocnou rukou státu těm, kdo spáchali trestný čin a mají vůli to napravit, ale také obětem trestných činů. I ti se mohou obrátit na pracovníky probační služby s žádostí o odbornou pomoc.

Mnozí netuší, že něco takového existuje. „Vyšetřovatelé policie informují obviněné i poškozené o našem úřadu, ale když o nás nic nevědí, většina z nich si k nám cestu nenajde,“ mrzí Illichmanna.

Litoměřický deník str. 2 Litoměřicko JAROSLAV BALVÍN

Zkušený mediátor pozná, když pachateli jde jen o mírnější trest,

Publikováno: 20.10.2017

říká ředitelka Probační a mediační služby

V Česku roste počet případů, ve kterých se strany v občanskoprávních sporech snaží řešit problém bez soudu, a obracejí se proto na mediátora. Klesá naopak počet trestních mediací, při kterých dojde k jednání mezi pachatelem a obětí. „Věřím, že letošek je zlomový a od příštího roku se vrátíme tam, kde jsme byli před dvěma lety,” říká ředitelka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.

Počet trestních mediací podle Matouškové vypovídá o situaci Probační a mediační služby, ve které se nachází alespoň dva roky.

„Museli jsme upřednostnit před našimi aktivitami v přípravném řízení výkon alternativních trestů, o kterých rozhodne soud. Naše personální kapacity tak byly nedostatečné a my jsme museli zajistit výkon rozhodnutí. Naše aktivity, které směřují do přípravného řízení jsme museli utlumit,” vysvětluje. „V přípravném řízení probíhá nejvíce mediací, což neznamená, že by nás mediace přestala jako služba zajímat. Věříme, že ozdravný proces, který může proběhnout prostřednictvím rozhovoru mezi pachatelem a obětí je užitečný,” říká Matoušková.

„Mediace není jednoduchá situace pro pachatele, ani pro oběť. Úkolem mediátora je pomoci oběma stranám se rozhodnout, jestli do tohoto procesu vstoupit. “Dobrou zprávou je podle ředitelky fakt, že v letošním roce přibyli zaměstnanci Probační a mediační služby. „Věřím, že letošní rok je zlomový a od příštího roku se vrátíme tam, kde jsme byli před dvěma lety,” tvrdí.

Klesající počet trestních mediací je podle Matouškové negativním trendem. „Chceme se samozřejmě vrátit a být aktivní v přípravném řízení, protože to je situace, kterou oběť a pachatel vnímá po spáchání trestného činu nejvíce intenzivně,” říká. „Tam má řada obětí spoustu otázek, které potřebuje mít zodpovězené. Řady odpovědí se jí nedostane od policie nebo od soudu, ale může jim odpovědět pachatel,” myslí si Andrea Matoušková.

Dopravní nehody, krádeže a alimenty

Trestní mediace využívají nejčastěji účastníci případů nedbalostních trestných činů v dopravě, tedy dopravních nehod. „Pak je to majetková trestná činnost, podvody, krádeže. U mladistvých je to spíše spojeno s výtržnictvím, ublížením na zdraví a krádežemi,” vyjmenovává Matoušková, která se v oblasti mediace a probace pohybuje od roku 1995.
„Mezi dospělými se také setkáváme s mediací, když zprostředkujeme jednání mezi tím, kdo má platit výživné a tím, kdo má právo výživné přijímat,” dodává.

Podle Probační a mediační služby je nutné vyloučit z mediace takové pachatele, kteří jejím prostřednictvím chtějí pouze získat plusové body za cílem mírnějšího trestu. Podle Matouškové úředníci takové lidi dobře znají.
„Jde o debatu, k čemu mediace je a jestli to náhodou není bonus pro pachatele. Zkušený mediátor rozpozná, jestli se pachatel chová účelově a chce prostřednictvím mediace dosáhnout něčeho jiného,” myslí si. „Pachatel často čelí ze strany oběti intenzivnějším otázkám, než když se ptá policista nebo soudce. Mediace není jednoduchá situace, ani pro pachatele, ani pro oběť. Úkolem mediátora je pomoci oběma stranám se rozhodnout, jestli do tohoto procesu

http://www.rozhlas.cz/plus/dnesniplus/_zprava/zkuseny-mediator-pozna-kdyz-pachateli-jde-jen-o-mirnejsi-trest-rika-reditelka-probacni-a-mediacni-sluzby--1763448

Doporučení

Domníváte se, že by naše stránky mohly zajímat někoho z Vašich přátel či známých?
Doporučte nás!

Víte co je
Organizování a vykonávání dohledu nad obviněným, kontrola výkonu trestů nespojených s odnětím svobody, včetně uložených…
Slovník pojmů
Kontakty

Probační a mediační služba

Ředitelství

Hybernská 18

Praha 1

ID DS: raeaa5y

 

Další kontakty