Napsali o nás

V Ústí se testují náramky pro domácí vězně

Publikováno: 21.04.2018

MF DNES si vyzkoušela přímo v ulicích, jak bude systém fungovat. Na nohy odsouzeným se mají náramky dostat do poloviny roku.

ÚSTÍ NAD LABEM Kráčím přes Lidické náměstí v Ústí nad Labem. Na jeho konci zabočím doprava do Masarykovy ulice a jdu k hlavnímu vchodu muzea. Pohybovat se tady znamená, že je všechno v pořádku a nic neporušuji. Jenže já se rozhodnu přejít na druhou stranu silnice a vstoupit do Smetanových sadů.
Během chvíle mi začne v kapse zvonit mobil. Na druhém konci se ozve hlas pracovníka monitorovacího centra ministerstva spravedlnosti. Ptá se mě, co se děje. Vstoupila jsem totiž do tzv. zakázané zóny a on to vidí na monitoru počítače. Informaci o mém pohybu odeslal 170 gramů vážící náramek, který mám připevněný na levé noze.
Brzy by takhle měla vypadat realita, pokud jde o některé odsouzené v Česku, kterým soud za lehčí delikty místo cesty za mříže nařídil domácí vězení. V současné době se provoz elektronických hlídacích náramků testuje, k jejich nasazení by mělo dojít v nejbližších měsících.
„Alternativní trest v podobě domácího vězení funguje v Česku už od roku 2010, v praxi ale vypadá tak, že potrestané namátkově kontrolují pracovníci Probační a mediační služby, když zhruba osmkrát do měsíce zajíždějí k odsouzeným domů. S příchodem náramků se vězňové dostanou pod nepřetržitý dohled,“ přibližuje Jan Odvárka, krajský vedoucí ústeckého střediska Probační a mediační služby, kde si včera redaktorka MF DNES náramek vyzkoušela. Ruku v ruce s náramky přijdou ještě další „vychytávky“. Systém například umožní i ochranu obětí trestných činů, k nimž se odsouzený nemůže přiblížit. Také oběť, pokud o to projeví zájem, bude vybavena speciálním telefonem, na který dorazí informace v případě, že se potrestaný přiblíží.
„Kromě testování teď také se systémem seznamujeme soudce a státní zástupce,“ říká Odvárka. „S příchodem náramků samozřejmě počítáme s výrazným nárůstem těchto alternativních trestů. V současné době je soudci ukládají v menší míře právě proto, že není zajištěna nepřetržitá kontrola a vězně kontrolujeme jen namátkově,“ doplňuje.
Aktuálně je v severočeském soudním kraji, tedy v Ústeckém a v části Libereckého kraje, celkem 21 domácích vězňů, v celé republice to bylo ke včerejšku 123 lidí. Dostat alternativní trest mohou jedinci, kteří spáchali trestný čin, kde je horní sazba maximálně 5 let. Ve většině případů jde o ty, kteří spáchali krádež nebo třeba neplatili alimenty.
Náramek bude muset mít odsouzený na noze nonstop a každý den ho bude muset připojit k nabíječce. Konkrétní podoba možného pohybu pak bude individuální. Pokud bude potrestaný pracovat na směny, půjde mu třeba umožnit, aby byl i v noci mimo domov. Jiný ale může mít v tomto ohledu třeba od 19 hodin smůlu a stejně tak i o víkendech nebo svátcích.
Kdy přesně se spustí ostrý provoz, zatím není jasné. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán nicméně tento týden uvedl, že s tím počítá ještě do poloviny tohoto roku.
Za náramky, příslušenství a šestiletý provoz monitorovacího centra stát zaplatí 93 milionů korun. Náklady na jednoho odsouzeného v domácím vězení pak budou zhruba 180 korun na den, resp. 130 korun, jelikož potrestaný si má zaplatit 50 korun za každý den trestu domácího vězení sám. Pobyt pachatele ve věznici stojí stát denně zhruba 1 100 korun.

Mladá fronta DNES str. 17 Severní Čechy Monika Gordíková

Všechny články

Doporučení

Domníváte se, že by naše stránky mohly zajímat někoho z Vašich přátel či známých?
Doporučte nás!

Víte co je
Mimosoudní jednání řízené prostředníkem, mediátorem, za účelem řešení sporu mezi obviněným a poškozeným. Činnost…
Slovník pojmů
Kontakty

Probační a mediační služba

Ředitelství

Senovážné náměstí 995/1

Praha 1

ID DS: raeaa5y

 

Další kontakty