Napsali o nás

Trestní mediace – alternativní cesta ke spravedlnosti

Publikováno: 13.02.2017

Probační a mediační službu si většina lidí spojuje zejména s alternativními tresty, jako jsou třeba obecně prospěšné práce nebo domácí vězení. Služba však pomáhá už v přípravném řízení, tedy ještě před rozhodnutím soudu. Tehdy zprostředkovává řešení následků trestného činu mezi pachatelem a poškozeným.


„Trestní mediace je jedním ze způsobů řešení konfliktu spojeného s trestnou činností. Spočívá v tom, že probační úředník – mediátor vede osobní setkání pachatele a poškozeného,“ říká vedoucí jabloneckého střediska Štěpán Sobotík. Podle jeho slov stojí trestní mediace na čtyřech základních principech. „Je to dobrovolnost pro pachatele i poškozeného, důvěrnost, neboť skutečnosti sdělené v rámci mediace nemohou být použité v dalším trestním řízení, neutralita, kdy všichni účastníci mediace mají stejný prostor ke svému vyjádření, a bezplatnost služby,“ vypočítává Sobotík.

Pachatel i poškozený tak mají prostor vyjádřit své postoje, potřeby i emoce a mají možnost zásadním způsobem ovlivnit další průběh trestního řízení. „Poškozený může sdělit, jak mu trestný čin změnil život, vyjádřit se ke svým potřebám, zbavit se strachu z pachatele, zeptat se na otázky, které jej trápí, získat satisfakci nebo si vyslechnout omluvu. Pachatel má na druhou stranu příležitost vysvětlit své jednání, ulevit svému svědomí, ukázat, že není tak špatný člověk, projevit lítost a nabídnout nějaké řešení,“ vysvětluje vedoucí jablonecké mediační a probační služby s tím, že strany se tak mohou dohodnout na náhradě škody. „Na základě dohody pak může státní zástupce či soud zastavit trestní stíhání,“ dodává Sobotík.

Trestní mediace umožňuje rychlejší a méně formální řešení trestné činnosti. Má větší výchovný a preventivní účinek na pachatele než trestní řízení bez mediace a zvyšuje pocit spravedlnosti na obou stranách. To potvrzují také samotní účastníci mediace ve středisku Probační a mediační služby v Jablonci: „Určitě bych to doporučovala každému, kdo má podobnou nepříjemnou zkušenost. Už jen pro klid, pokud je útočník i napadený ze stejného města. Při setkání se hodně vysvětlí. Měli jsme ze schůzky obavy, ale naštěstí zbytečné,“ zhodnotila svoji účast na mediaci matka oběti loupežného přepadení.

Pachatelka dopravní nehody po mediaci s pozůstalými řekla: „Jsem ráda, že k setkání došlo, protože mi to velmi pomohlo vyrovnat se s celou událostí.“


Na Probační a mediační službu v Jablonci nad Nisou se může obrátit kdokoli - poškozený, oběť i pachatel a požádat, aby mediátoři zprostředkovali řešení následků trestné činnosti. „Určitě se mu bude jeden ze členů našeho týmu věnovat,“ slibuje Štěpán Sobotík, vedoucí střediska, které sídlí v Podhorské ulici proti DDM Vikýř.

(red)
http://www.mestojablonec.cz/cs/mesto/jablonecky-mesicnik/rocnik-2017/02-2017/trestni-mediace-alternativni-cesta-ke-spravedlnosti.html

Všechny články

Doporučení

Domníváte se, že by naše stránky mohly zajímat někoho z Vašich přátel či známých?
Doporučte nás!

Víte co je
Organizování a vykonávání dohledu nad obviněným, kontrola výkonu trestů nespojených s odnětím svobody, včetně uložených…
Slovník pojmů
Kontakty

Probační a mediační služba

Ředitelství

Hybernská 18

Praha 1

ID DS: raeaa5y

 

Další kontakty