Napsali o nás

Testování vězeňských náramků je ve finále

Publikováno: 10.08.2018

Elektronické náramky brzy odstartují, slibuje stát. Trestů domácího vězení bude přibývat.

Řádově v několika týdnech – to je poslední odhad spuštění elektronických náramků pro monitorování domácích vězňů. Projekt, který měl naostro fungovat už od roku 2006, nakonec nebude stát kdysi avizované dvě miliardy, ale maximálně desítky milionů.
Ostrý provoz měl začít na jaře, pak se spuštění odsouvalo každý měsíc a naposledy na konci července o posunutí spuštění informovala Probační a mediační služba (PMS). „Půjde o zásadní milník pro českou justici. Zavedení náramků do praxe nicméně vyžaduje pečlivou přípravu a důkladné testování.
Ministerstvo spravedlnosti i Probační a mediační služba považují za zcela klíčové, aby se do každodenního provozu dostal spolehlivě fungující systém.
Ostrý start jsme se rozhodli posunout,“ uvedl mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.
Náramky od vítězného dodavatele, izraelské firmy SuperCom, v rámci testování aktuálně nosí zaměstnanci Probační a mediační služby. Ověřují různé funkce a dodavatel na základě jejich požadavků systém dolaďuje.
Redaktor MF DNES letos v květnu náramek také otestoval. Náramek s černou plastovou krabičkou má 170 gramů, nosí se nad kotníkem a musí se pravidelně dobíjet. Patří k němu základnová stanice, terminál, který musí mít odsouzený doma.
Systém kromě toho, že dokáže nahlásit na centrálu, jestli odsouzený je, nebo není doma v předepsanou dobu, umožňuje také ochranu obětí trestných činů – aby se s nimi pachatel nepotkával. Vytyčí se zóny, kde se odsouzený nesmí, nebo naopak musí nacházet, a systém umí také vytyčit kolem pohybující se chráněné osoby perimetr, který nesmí odsouzený narušit. GPS náramek pak hlásí, zda hranice zón nebyly překročeny. Přestěhovat se je s náramkem možné, ale na dovolenou odsouzeného soud nepustí.
Historie náramků se táhne od roku 2006, kdy ministerstvo spravedlnosti začalo s přípravou na vypsání první zakázky. Z původně odhadované ceny 600 milionů se za ministryně Dany Kovářové staly dvě miliardy. Za ministra Jiřího Pospíšila byl úřad připraven dát 300 milionů a za ministryně Heleny Válkové po konzultaci s firmami v oboru cena splaskla na maximálně 105 milionů. Měnila se představa o počtu náramků, které budou potřeba, a zvažoval se i jejich pronájem – aby nezastaraly.
Vypsané tendry se opakovaně rušily a teprve na šestý pokus to vyšlo. Loni na podzim PMS podepsala smlouvu se SuperCom. Stát může během šesti let odebrat až 2 500 monitorovacích sad za předem stanovenou cenu a maximálně zaplatí 93 milionů korun (bez DPH). Stát nicméně bude náramky odebírat podle potřeby – trestů domácího vězení se v Česku zatím uděluje pomálu. „Cena úvodní dodávky je 15,6 milionu bez DPH. V první fázi justice získá 280 náramků, příslušné vybavení, software řešení a jeho servis,“ uvedla Miroslava Jakešová z tiskového oddělení PMS.
Aktuálně je v domácím vězení pouze 137 odsouzených, na které dohlíží 70 probačních úředníků. Fyzicky přijedou člověka zkontrolovat, jestli je ve stanoveném čase ve svém obydlí. Loni se kvůli porušení podmínek domácího vězení muselo z domova do skutečného kriminálu přesunout 40 lidí.
Trest domácího vězení se ukládá nejdéle na dva roky, a to nejčastěji neplatičům výživného na děti, pachatelům drobnější majetkové kriminality nebo těm, kdo řídili auto navzdory zákazu.
Pachatel musí písemně slíbit, že se bude ve stanovené době zdržovat v určeném obydlí a bude s PMS spolupracovat. Trestů domácího vězení by mělo přibýt. Ministerstvo spravedlnosti počítá s tím, že u některých obviněných by se elektronický monitoring nasazoval jako náhrada za výkon vazby.

Paradox: víc lidí v kriminále

Podle Pavla Horáka, ředitele odboru výkonu vazby a trestu GŘ Vězeňské služby ČR, může paradoxně v prvních letech po spuštění náramků dojít k nárůstu osob ve výkonu trestu odnětí svobody. „Porušení bude odhaleno více, protože odsouzený bude nově pod kontrolou prakticky nonstop. U nich se následně přikročí k přísnějšímu trestu,“ vysvětluje.
Sedět v domácím vězení vyjde levněji než skutečné vězení, jeden den s náramkem přijde stát na 130 korun, dalších 50 korun musí platit odsouzený. Tolik se za domácí vězení doplácí už dnes.
Pro porovnání – odsouzený ve věznici vyjde stát na 1 200 korun denně, k úhradě se mu dává jen 1 500 korun měsíčně. Výhodou domácího vězení je také možnost chodit do práce, takže dotyčný platí daně, může splácet dluhy a odškodnit oběti. Navíc neztratí kontakt s rodinou.

***

Elektronické náramky pro domácí vězení

Elektronický monitorovací systém lidí v domácím vězení má zjišťovat, zda je dotyčný ve stanoveném čase skutečně doma. Pro tento účel se používá technologie s GPS. Informace se centralizují na ministerstvu spravedlnosti. Jeho pracovníci zajišťují v nepřetržitém režimu kontrolu. Záznamy o porušení pravidel má k dispozici Probační a mediační služba.

Probační a mediační služba Úřad, který zajišťuje a dohlíží na výkon všech alternativních trestů. Pracovníci jsou s odsouzenými v kontaktu a snaží se jim pomoci začlenit se zpět do společnosti a jsou potřební i při samotných soudních sporech, neboť s nimi soudci konzultují možnost udělení alternativních trestů.

Domácí vězeň 2 – není doma Je mezi 20:00 a 6:00, kdy odsouzený musí být v místě bydliště. Jde však na pivo do nedaleké hospody. Terminál, který je umístěn u vězně doma, nemůže nalézt signál koncového zařízení (GPS náramku) na vězňově těle a okamžitě kontaktuje operační středisko. To se telefonicky spojí s odsouzeným, aby poskytl vysvětlení. V případě, že operační středisko vyhodnotí jako nezbytný zásah Policie ČR, obratem ji informuje. O porušení je rovněž vyrozuměna Probační a mediační služba.

Domácí vězeň 1 – je doma Odsouzený dodržuje podmínky a mezi 20:00 a 6:00, kdy to soud nařídil, je doma. Terminál umístěný napevno v domácnosti hledá a nachází signál GPS náramku umístěného na těle vězně.

2 500 monitorovacích sad a dalšího příslušenství dodá během 6 let izraelská firma SuperCom

137 odsouzených má aktuálně uložen výkon domácího vězení

92,9 milionu korun je hodnota zakázky

Mladá fronta DNES str.7 Ekonomika Jitka Vlková

Všechny články

Doporučení

Domníváte se, že by naše stránky mohly zajímat někoho z Vašich přátel či známých?
Doporučte nás!

Víte co je
Organizování a vykonávání dohledu nad obviněným, kontrola výkonu trestů nespojených s odnětím svobody, včetně uložených…
Slovník pojmů
Kontakty

Probační a mediační služba

Ředitelství

Senovážné náměstí 995/1

Praha 1

ID DS: raeaa5y

 

Další kontakty