Napsali o nás

Recidivista střílel po policii. Dostal náramek na nohu

Publikováno: 01.06.2021

Klatovy – Za mřížemi strávil Vít Hrdlička (42) téměř polovinu života. Vloni na podzim, když byl v Plzni spolu s dalšími přistižen v kradeném autě, vytáhl plynovou pistoli a na policisty třikrát vystřelil. Jeden z mužů zákona střelbu opětoval a postřelil Hrdličkovu spolujezdkyni. Se svým hustě popsaným trestním rejstříkem by Hrdlička normálně skončil ve vazební věznici, ale měl štěstí – vazba byla na základě rozhodnutí soudu nahrazena dohledem, a mohl tak zůstat na svobodě. Na noze musí nosit elektronický náramek, který nesmí nikdy sundat a který hlídá každý jeho krok. I tak je Hrdlička za tuto možnost vděčný.

„Odsezeno mám celkem osmnáct let, ve vazbě jsem byl čtyřikrát. Náramek mám poprvé,“ řekl Deníku Hrdlička, který teď žije v Klatovech. Vycházky má jen v sobotu a v neděli od 14 do 16 hodin. Ve všední dny může opustit bydliště v době od 6 do 19 hodin. „Můžu se pohybovat kdekoli v ČR, ale měl bych být v práci. Tu teď zatím na Klatovsku hledám, vím, že ji mít musím, nařídil to soud,“ řekl Deníku. Co smí a nesmí, má jasně dáno. Dohlíží na něj Probační a mediační služba. „Při náhradě vazby dohledem za pomoci elektronického monitoringu soud stanoví obžalovanému další povinnosti a omezení, například aby neužíval omamné a psychotropní látky a povinnost podrobit se testování na jejich přítomnost. Dále má obžalovaný povinnost docházet na pravidelná jednání k probačnímu úředníkovi, při kterých je řešena jeho aktuální situace, je veden k řádnému životu a k tomu, aby se nedopouštěl další trestné činnosti,“ vysvětlil klatovský probační úředník Josef Moravec, vedoucí případu.

Elektronický monitorovací systém (EMS) byl v ČR uveden do provozu již v září 2018, ovšem soudy k němu sahají jen výjimečně. Aktuálně úřady v režimu nahrazení vazby dohledem kontrolují dvaapadesát lidí. Mezi jednotlivými českými kraji jsou v rozsahu využívání EMS rozdíly. „Nejčetnější využití EMS je v rámci Severočeského kraje, nejméně četné pak ve Východočeském kraji.

Sokolovský deník - str. 7

Všechny články

Doporučení

Domníváte se, že by naše stránky mohly zajímat někoho z Vašich přátel či známých?
Doporučte nás!

Víte co je
Mimosoudní jednání řízené prostředníkem, mediátorem, za účelem řešení sporu mezi obviněným a poškozeným. Činnost…
Slovník pojmů
Kontakty

Probační a mediační služba

Ředitelství

Senovážné náměstí 995/1

Praha 1

ID DS: raeaa5y

 

Další kontakty

 

Chystáme pro vás nový web.


Přecházíme na nový vizuální styl.


Již brzy.

 

Nyní budete přesměrování zpět.