Napsali o nás

„Probačka“ má smysl. Dává kriminálníkům druhou šanci

Publikováno: 25.10.2017

Probační služba mírní také traumata poškozených.

Litoměřicko – Probační a mediační služba vrací kriminálníky do společnosti.

Ruku podala i zoufalému otci, který se dostal do spirály dluhů a trestných činů.

Úředníci „probačky“ se potkali se 40letým Petrem v době, kdy přebýval v neutěšených podmínkách. „Když jsem přišel o barák, vzal moji rodinu k sobě kamarád, který ale kvůli své přítelkyni zazdil dveře,“ vzpomíná Petr. Dovnitř chodili oknem, bydleli v místnosti bez elektřiny. Petr vyrůstal v chudých poměrech bez otce v Praze. Po narození vlastního syna si v regionu na hypotéku koupil s přítelkyní dům. Od 18 let byl za drobné přečiny šestkrát trestaný podmíněnými tresty, v roce 2010 přišel zlom. V opilosti kradl a navíc nelegálně držel zbraň, za což mu hrozila basa. „Vězení je moc. Znám lidi, kterým se v kriminálu líbí. Je tam teplo, nemusí nic řešit. Ale já mám dítě,“ říká Petr.

Postupně přišel o stálý příjem, nemohl splácet hypotéku a vzali mu barák. Poté, co si odkroutil obecně prospěšné práce, uložil mu soud v dalším trestu dohled probačního úředníka. Nakonec mu pomohly konzultace na probačce, spolupráce s úřadem práce a insolvenční správce. Vyhlásil bankrot, statisícový dluh má splatit do několika let.

ZVEDNOUT SE ZE DNA

Dnes už je Petr polepšený a pracuje jako řidič se stálým příjmem. „Vždycky jsem to chtěl dělat. Kolegové mě mají rádi a jsem na svou práci pyšný,“ pochvaluje si muž, který nyní s rodinou bydlí na ubytovně. „Člověk musí chtít sám,“ popisuje Petr, jak se zvedl ode dna.

S tím souhlasí i vedoucí litoměřického střediska Probační a mediační služby Pavel Illichmann. „Úřady lidem pomohou, ale musí chtít sami. Je hrozně těžké měnit hotového člověka a i malinká změna je velký pokrok,“ připomíná. V zahraničí je probační služba běžná, v Čechách začala působit až od roku 2001. Je jakýmsi prostředníkem mezi poškozeným a pachatelem, přičemž hájí zájmy celé společnosti. Snaží se o aktivní zapojení zúčastněných stran v trestním řízení. Je pomocnou rukou státu těm, kdo spáchali trestný čin a mají vůli to napravit, ale také obětem trestných činů. I ti se mohou obrátit na pracovníky probační služby s žádostí o odbornou pomoc.

Mnozí netuší, že něco takového existuje. „Vyšetřovatelé policie informují obviněné i poškozené o našem úřadu, ale když o nás nic nevědí, většina z nich si k nám cestu nenajde,“ mrzí Illichmanna.

Litoměřický deník str. 2 Litoměřicko JAROSLAV BALVÍN

Všechny články

Doporučení

Domníváte se, že by naše stránky mohly zajímat někoho z Vašich přátel či známých?
Doporučte nás!

Víte co je
Mimosoudní jednání řízené prostředníkem, mediátorem, za účelem řešení sporu mezi obviněným a poškozeným. Činnost…
Slovník pojmů
Kontakty

Probační a mediační služba

Ředitelství

Senovážné náměstí 995/1

Praha 1

ID DS: raeaa5y

 

Další kontakty