Napsali o nás

Přesně před 10 lety podepsal prezident Václav Klaus nový trestní zákoník

Publikováno: 27.01.2019

Ten kromě 6 desítek nových trestných činů přinesl třeba i novinku v podobě trestu domácího vězení. Až do loňského podzimu přitom trvalo, než se do praxe dostal i elektronický dohled nad odsouzenými. Elektronické náramky zatím mělo na noze na 130 lidí.

Markéta BOČKOVÁ, redaktorka
--------------------
Možnost být doma, chodit do práce a nepřijít o příjem ani pracovní návyky. To jsou hlavní výhody domácího vězení pro odsouzené. Stát zase může počítat úsporu nákladů. Jeden den ve věznici přijde státní pokladnu na 1100 korun. Den pod elektronickým dohledem pak na 150. Náramky ale nejsou vhodné pro každého, nemohou ho dostat třeba lidé, kterým natékají nohy, nebo ti, kterým by bránil v práci.

Tomáš ROSENBERG, vedoucí odd. elektronického monitoringu
--------------------
Vybavím si jednoho, který by vlastně náramek nedostal do pracovní obuvi. To znamená, nemohl by pak pracovat.

Markéta BOČKOVÁ, redaktorka /Zdroj: 2015/
--------------------
Zatímco dřív zvládli probační pracovníci zkontrolovat každého odsouzeného v domácím vězením jedno až dvakrát do týdne, teď jsou lidé pod neustálým dohledem. Systém zvládne kontrolovat ne jen místo jejich pobytu, ale díky upravenému mobilu třeba i dodržování zákazu pití alkoholu.

Tomáš ROSENBERG, vedoucí odd. elektronického monitoringu
--------------------
Dojde výzva k provedení dechové zkoušky v nějakém tom náhodném plánu, který je nastavený, on tu pozvu potvrdí, když pak fouká tady do toho testru, no tak ho vlastně ho ten telefon fotí a do systému potom na operační středisko do Prahy na ministerstvo dojde výsledek toho testu spolu s fotkou toho, kdo dýchal, takže tam je vlastně zajištěno to, že si ověříme, že nám dýchá ten dotyčný, který nám dýchat má.

Markéta BOČKOVÁ, redaktorka /Zdroj: ČTK/
--------------------
Každé poručení podmínek musí úředníci Probační a mediační služby hlásit soudu. Pokud se jich nastřádá víc, mohou navrhnout změnu trestu na odnětí svobody, ta za 4 měsíce potkala 7 odsouzených. Uvedení náramků do praxe trvalo 8 let, tendr na dodavatele náramků musel být třikrát zrušený, po čtvrté se do něj nikdo nepřihlásil. Nakonec stát zaplatí za jejich dodávku a 6 let provozu 93 milionů korun.

Lucie MOHYLOVÁ, moderátorka
--------------------
Jeroným Tejc, náměstek ministra spravedlnosti je naším dalším hostem, hezký večer i vám.

Jeroným TEJC, náměstek ministra spravedlnosti
--------------------
Dobrý večer.

Lucie MOHYLOVÁ, moderátorka
--------------------
Proces zavádění elektronických náramků se protáhl na téměř 10 let, jak nyní fungují, jste spokojený?

Jeroným TEJC, náměstek ministra spravedlnosti
--------------------
Myslím, že můžeme být spokojení. Skutečně na tom výběru si vylámalo zuby několik ministryň a ministrů. Ten proces nebyl jednoduchý a je dobře, že máme systém, který jde s dobou. To znamená, ten náramek je v uvozovkách moderně řečeno multifunkční, dokáže toho odsouzeného monitorovat skutečně po celou dobu, není to namátková kontrola, a proto také doufáme, že soudci budou daleko více využívat této možnosti a budou tam, kde je ten pachatel pro tento trest vhodný, to znamená, nehrozí, že by například páchal další trestnou činnost a jedná se například o pachatele, který je odsouzen za například neplnění vyživovací povinnosti, výtržnictví, případně maření výkonu úředního rozhodnutí, tak je bude častěji odsuzovat do domácího vězení právě proto, aby například nepřišli o práci, aby odpracovali ve svém zaměstnání to, co mají, nicméně poté se zdržovali doma a měli určitá omezení třeba například zákaz konzumace alkoholu.

Lucie MOHYLOVÁ, moderátorka /Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti/
--------------------
Podle statistik, které máme k dispozici, je aktivně monitorovaných osob celkem 95. Na jaké čísla se chcete v budoucnu dostat?

Jeroným TEJC, náměstek ministra spravedlnosti
--------------------
To bude záležet samozřejmě na rozhodování soudů, my se snažíme přesvědčit soudy o tom, že ten monitoring je tak dobrý, že skutečně nehrozí, že by těmi odsouzenými byl zneužíván, nebo jakkoliv obcházen, nicméně ten plán je takový, že bychom rádi během toho příštího roku výrazně ten počet 95 zvýšili na stovky, ideálně mezi 300-500 osobami. Jsme realisté, samozřejmě víme, že ten zlom v justici nenastane automaticky a také to neznamená, že každý kdo by teoreticky mohl splnit onu podmínku pro domácí vězení, je vhodný, protože pokud bychom v uvozovkách tlačili na soudce a přesvědčovali je, že mají nařizovat trest domácího vězení bez ohledu na povahu pachatele, tak by samozřejmě docházelo k porušování tohoto trestu a my bychom byli rádi, aby trest domácího vězení v zásadě byl ukládán pouze těm, kteří jsou vhodní a kteří budou dodržovat omezení a budou respektovat ona pravidla, aby nedocházelo následně k dalšímu rozhodování o přeměně toho trestu na trest odnětí svobody.

Lucie MOHYLOVÁ, moderátorka
--------------------
Ano elektronický monitoring není jedinou novinkou mezi různými výkonnými tresty, pojďme se teď podívat na alternativní věznice.

Hana PROKOPOVÁ, vedoucí "Otevřené věznice"
--------------------
Areál v Jiřicích na první pohled připomíná satelitní městečko, jen ostnaté dráty prozrazují pravou povahu místa. Pod zámkem jsou tady ale hlavně králíci, slepice a třeba i exotická zvířata, o která se vězni starají. V téhle části věznice nemají dokonce ani dozorce, za to mohou odsouzení využít třeba venkovní tělocvičnu. Všechno je přitom promyšlené tak, aby se zdejší obyvatelé dokázali po skončení trestu co nejlíp prosadit v běžném životě. Tohle je právě ten trenažer, že oni přijdou z práce a vědí, že se o ty králíky musejí postarat. Vědí, že musejí zamést u slepic, sebrat vajíčka, oni mají pak bonus, že ty vajíčka si spotřebujou, ale musejí se o to starat a to je vlastně to posilování té jejich zodpovědnosti.

redaktorka
--------------------
Práci má naprostá většina z 35 zdejších odsouzených. Pan Michal je výjimka, na vhodnou práci zatím čeká. Do dalších aktivit se ale zapojuje.

Michal, odsouzený
--------------------
Hodně mi to pomáhá takhle, když tady člověk něco dělá v tý věznici a jsem za to rád, že jsem tady. Teď chodím na finanční gramotnost, co je tady. Pak chodím na počítače.

Hana PROKOPOVÁ, vedoucí "Otevřené věznice"
--------------------
U těch odsouzených vlastně dbáme na to, aby měli co nejplynulejší přechod do civilního života a hlavně, aby maximum problémů, které mají například problémy s jejich dluhy, aby je začali řešit už během výkonu trestu.

redaktorka
--------------------
Samostatnost a zodpovědnost jsou tady hlavním mottem. Vězni si sami perou i uklízí a mohou si také vařit. V domě mají k dispozici společnou místnost a dvoulůžkové pokoje. O pobyt v otevřené věznici mohou odsouzení sami požádat. Pokud je odborná komise vybere, mohou svůj trest strávit na místě, které ani nevypadá jako vězení.

Lucie MOHYLOVÁ, moderátorka
--------------------
Jiřická věznice už funguje rok, jak hodnotíte tento projekt?

Jeroným TEJC, náměstek ministra spravedlnosti
--------------------
Tak v tuto chvíli, jak jste řekla, je to z našeho pohledu pouze rok a ukáže se, jestli projekt, kteří iniciovali a prosadili naši předchůdci ve vedení ministerstva, je skutečně tou cestou správným směrem. Jak už bylo řečeno, cílem je, aby si odsouzení zvykli na to, že se musí dodržovat pravidla. A že ve chvíli, kdy je dodržují, kdy pracují sami na sobě, tak budou připraveni na to, že až opustí brány věznice, nebudou páchat trestnou činnost a znovu se do věznice nevrátí. Důležité je, že v případě, že jakkoliv poruší podmínky, které jsou velmi přísné v této věznici, vrací se zpět do toho běžného výkonu trestu, což je silně motivační a stejně tak doufáme, že ta práce s nimi se společnosti vyplatí a že ve chvíli, kdy vyjdou za brány věznice, budou mít, budou mít zajištěnou práci, kvalifikaci, budou schopni se začlenit do společnosti, budou mít třeba, jak už bylo řečeno v té reportáži, dostatek informací o tom, jak nakládat s penězi, budou vzděláni právě třeba v oblasti toho finanční, finanční gramotnosti, tak bude z nich méně se dopouštět opakovaně trestné činnosti. Samozřejmě rok je příliš málo na to, abychom to hodnotili. V tuto chvíli máme informace o tom, že všichni ti, kteří prošli během toho roku touto věznicí, nespáchali žádný nový trestný čin, nicméně ta statistika by do značné míry byla zkreslená, protože skutečně je to velmi brzy.

Lucie MOHYLOVÁ, moderátorka
--------------------
Takže dá se říct, že otevřené věznice snižují recidivu, která je v České republice až 70 procent?

Jeroným TEJC, náměstek ministra spravedlnosti
--------------------
Je to cílem, je cílem snížit recidivu. Nicméně jaksi říci, že tento model je ten, který u nás v České republice uspěje, že to je ten model, který bychom měli výrazně rozšířit, než dnes těch 35 míst, možná plánovaných 100 míst při 2 desítkách tisíc vězňů v České republice, tak to se skutečně bude dát říci až po několika letech, až poté, kdy budeme vědět, že například 90 procent z těch, kteří opustili věznici, se do 3 let žádného trestného činu nedopustí.

Lucie MOHYLOVÁ, moderátorka
--------------------
Můžete ještě zmínit, jestli plánujete nějaké další novinky, které by snížily recidivu?

Jeroným TEJC, náměstek ministra spravedlnosti
--------------------
My bychom se teď spíše chtěli zaměřit na to, abychom ty alternativní tresty, které máme, ukládali pachatelům, kteří jsou pro to vhodní. To znamená rádi bychom, aby Probační a mediační služba pracovala s těmi, kteří jsou těsně před odsouzením, aby probrala možnosti, určitým způsobem zhodnotila toho pachatele a doporučila soudu, jaký trest případně alternativní pro něj může být vhodný, tak abychom například právě domácí vězení nebo obecně prospěšné práce nenavrhovali a následně neukládali těm, kteří stejně podobný trest nebudou schopní vykonat, budou je porušovat a nakonec se stejně ocitnou ve věznici, takže spíše bychom chtěli pracovat na tom systému, který je, než abychom vymýšleli například nové alternativní tresty. v

Lucie MOHYLOVÁ, moderátorka
--------------------
Rozumím, i vám děkuji za rozhovor a za váš čas, na shledanou.

Jeroným TEJC, náměstek ministra spravedlnosti
--------------------
Díky taky, na shledanou.

Lucie MOHYLOVÁ, moderátorka
--------------------
A já jen doplním, že více exkluzivních záběrů z prohlídky Otevřené věznice, můžete vidět i na Facebooku Týdne v justici.

ČT 24 22:32 Týden v justici

Všechny články

Doporučení

Domníváte se, že by naše stránky mohly zajímat někoho z Vašich přátel či známých?
Doporučte nás!

Víte co je
Organizování a vykonávání dohledu nad obviněným, kontrola výkonu trestů nespojených s odnětím svobody, včetně uložených…
Slovník pojmů
Kontakty

Probační a mediační služba

Ředitelství

Senovážné náměstí 995/1

Praha 1

ID DS: raeaa5y

 

Další kontakty