Napsali o nás

Pomoc státu obětem stoupá

Publikováno: 13.03.2018

Probační a mediační služba (PMS) v roce 2017 spolupracovala se 7907 oběťmi trestných činů, což je o 1461 více než v roce 2016. Mezi klienty se také zvýšil poměr zvlášť zranitelných obětí – seniorů, zdravotně postižených osob a dospívajících.
Zatímco v roce 2016 PMS spolupracovala s 513 zvlášť zranitelnými osobami, v minulém roce šlo o 786 klientů. Probační a mediační služba je státní instituce, které komplexní pomoc obětem trestných činů ukládá zákon.
„Když nová čísla vztáhneme ke skutečnosti, že v Česku loni klesla kriminalita o více než sedm procent, uvidíme, že oběti se začínají aktivně zapojovat do trestního řízení a do řešení následků trestného činu. Jsem ráda, že se začínáme blížit vyspělým státům – oběť už není redukována jen na svou původní roli v trestní justici, kde fungovala hlavně jako důkazní prostředek. Práva a potřeby obětí jsou díky našim lidem a kolegům také z neziskových organizací stále více respektována a naplňována,“ komentovala poslední vývoj ředitelka PMS Andrea Matoušková.
Od srpna 2013, kdy vstoupil v účinnost zákon o obětech trestných činů, PMS pomohla celkem 26 467 obětem trestných činů.
V 90,5 procenta se loni jednalo o pomoc dospělým, v 5,5 procenta seniorům, ve 4,5 procenta dětem a mladistvým. „Oproti minulým letům došlo k mírnému poklesu podílu obětí v nezletilém věku,“ doplnila Matoušková.

Právní rádce str. 61

Všechny články

Doporučení

Domníváte se, že by naše stránky mohly zajímat někoho z Vašich přátel či známých?
Doporučte nás!

Víte co je
Organizování a vykonávání dohledu nad obviněným, kontrola výkonu trestů nespojených s odnětím svobody, včetně uložených…
Slovník pojmů
Kontakty

Probační a mediační služba

Ředitelství

Senovážné náměstí 995/1

Praha 1

ID DS: raeaa5y

 

Další kontakty