Napsali o nás

Pomáhají obětem zločinců, těm, jimž právo nepomůže

Publikováno: 17.03.2017

Lidé, kteří zažívají v životě různá traumata, mají už dnes větší zastání. Na pracovníky probační a mediační služby se obracejí zneužívaní, slabí či vystrašení. Často u nich najdou zastání

ÚSTÍ NAD ORLICÍ Ač si řada lidí spojuje instituci státní Probační a mediační služby (PMS) hlavně s dohledem nad vězni, její pracovníci ve Svitavách a Ústí nad Orlicí se snaží stále více pomáhat také obětem trestných činů. Také všem, kdo se cítí jako oběť, i když jejich případ nešetří policie. Tedy lidem, kteří zažívají doma nebo mimo domov fyzické a psychické násilí a někdy se i bojí o tom z různých důvodů mluvit.
Pracovníci jsou schopni obětem pomoci či poradit, kam se se svým problémem obrátit, nabízejí i kontakt s pachatelem třeba kvůli omluvě nebo finančnímu vyrovnání. Najdou oběti i bezplatného právního poradce a psychologa či mohou sami zastupovat oběť při jednáních s úřady jako jejich důvěrníci a zástupci. Za šestnáct let praxe mají spoustu zkušeností a zažili řadu případů, kdy pomohli obětem trestných činů. Záběr různorodých případů naznačuje, s čím vším mohou tito lidé obětem pomoci.
Hodně se jim třeba daří pomáhat ženám, jejichž bývalí druhové neplatí výživné na děti, jak jim uložil soud. „Většinou se nám je daří do půl roku rozhýbat, že začnou výživné na své děti platit,“ říká vedoucí střediska Robert Oláh.
„Také pomáháme těm, kterým dnes nový zákon umožňuje třeba zeptat se na to, kdy pachatele pustí z vězení. Nedávno jsme takto upozornili ženu, která byla obětí domácího násilí. Tím jsme ji připravili na to, že ji může viník kontaktovat. Odpadá tak šok z neočekávaného setkání. Pomohli jsme ženě vytvořit jakýsi bezpečnostní plán. Oběť se domluvila se sousedy na určitých znameních, a pokud by se třeba násilník objevil, dá do okna květiny nebo v určitém pokoji rozsvítí, což je signál volání o pomoc. A byli jsme s ní v pravidelném kontaktu,“ vysvětluje Robert Oláh.

Nedokázala vyhnat tyrana. Chodil k ní tajně v noci

Nedávno se na PMS obrátila zlomená paní, která nebyla schopna dát vale muži, jenž ji psychicky týral. Ač se rozešli, tak se díky starým klíčům objevoval u ní doma třeba ve dvě hodiny ráno u postele. „Když otevře oči, tak tam sedí a dívá se na ni. Pak ji nechce pustit z domu. Ta paní potřebovala pochopit, že to není normální,“ říká Oláh. „Právě pro tyto lidi jsme rozjeli program Proč zrovna já? II. „Zprostředkovali jsme jí bezplatného právníka a psychologa. Překonala díky tomu obavy a strach se někomu svěřit a za dva měsíce přišla s tím, že podala na svého druha trestní oznámení,“ dodává Robert Oláh.
Pracovníci PMS v Ústí nad Orlicí zprostředkovávají i setkání pachatele s obětí. Nedávno třeba pomohli rozptýlit strach oběti z muže, který se nedávno vrátil z vězení. Byl v regionu známým násilníkem, nebál se používat vydírání, zbraně, užíval i jiné kriminální metody.
„Neměl v místě dobrou pověst. Už před jeho propuštěním jsme pracovali s jednou z obětí tohoto člověka. Poškozený zažil, že pachatel přišel do jeho bytu s vymahači, bili ho a pak mu vzali nějaké věci. Tento poškozený žil dlouhodobě ve strachu ze msty pachatele. My jsme s pachatelem po propuštění spolupracovali a z dohledu vyplynulo, že se ve vězení změnil. Asi po tři čtvrtě roku dohledu jsme zprostředkovali setkání oběti s pachatelem. Ten oběť ujistil, že jí nehrozí, že chce začít jiný život. Setkání přineslo oběti velkou úlevu a pocit bezpečí a jistoty,“ líčí probační úředník.

Posprejoval ženě auto kosočtverci. Dorazilo ji to

Pracovník služby Jindřich Čejka zase nedávno pomohl ženě, které mladý sprejer v jedné vesnici na Svitavsku kromě několika domů postříkal i její auto. Třemi velkými kosočtverci. „Ta žena ani tak nechtěla řešit své poškozené auto, ale osobně ji hodně zasáhlo, že se to stalo v situaci, kdy se jí doma rozpadá vztah s manželem, který měl často násilnické sklony a pil. Nedokázala se oprostit od myšlenek, že jí tak někdo něco naznačuje. Zprostředkovali jsme setkání sprejera a ženy, který ji ujistil, že šlo pouze o žert a s kamarády soutěžili, kdo toho více postříká. Té paní se tehdy hodně ulevilo,“ popisuje Jindřich Čejka. A dodává, že nejvíce ho těší, když si při takovýchto zprostředkovaných setkáních oběť a viník nakonec podají ruce. „Zažil jsem i situaci, kdy mladíci předali květinu ženě, do jejíž chaty chodili nelegálně kouřit v době, kdy ona byla doma v Pardubicích. Po námi zprostředkovaném setkání jí dokonce ta parta kluků podávala informace, jak to na chatě vypadá, a nepřímo se jí o chatu starala,“ usmívá se Čejka. Pracovníci PMS mohou také pomoci při takzvaném prohlášení oběti o dopadech trestného činu. „Obrátil se na nás třeba muž, kterému viník poškodil starou tatrovku veterána tak, že byla na odpis. A výše škody podle odborného posudku se mu nelíbila, ten pán se z toho vyčíslení málem zhroutil. Vysvětloval nám, že to auto bylo dědictví po prarodičích, pracoval na něm celé víkendy. Jeho žena nám řekla, že auto bylo jeho druhá manželka. Pomohli jsme tomu pánovi dát dohromady takzvané prohlášení oběti. Díky němu soud došel k závěru, že auto mělo pro poškozeného specifický význam a přiznal mu kromě jiných škod i dalších 55 tisíc korun jako nemajetkovou újmu,“ říká Oláh.

Přišli o syna. Uprchlého pachatele „hledal“ i viník

Úředníci pomohli s vypracováním tohoto prohlášení také rodičům, kteří přišli o svého mladého syna, kterého někdo srazil, smrtelně zranil a ujel.
Auto se nenašlo. Našel ho kamarád. Stalo se to na malé vesnici a zoufalí rodiče hledali pomoc svědků i prostřednictvím výzev přes sociální sítě. Začali komunikovat s kamarády, kteří jim pomáhali. Poté se ukázalo, že pachatelem byl jeden z party kamarádů. Ten byl navíc při hledání pachatele nadmíru aktivní. Rodiče do prohlášení popsali nejen pocity ze ztráty syna, ale i chladnokrevnost a bezcitnost, s nimiž se u pachatele setkali. Prohlášení mělo dopad u soudu na zvýšení původně zamýšleného trestu. Na pracovníky PMS se obrátila známá mladé dívky z Pardubicka, kterou zneužíval několik let vedoucí kroužku. Dívka se ocitla v péči psychologů
„Každé to sezení stálo děvče osm set korun a ta dívka chtěla někoho, kdo by ji zastupoval při vyšetřování a soudním líčení. Doporučili jsme jí bezplatného zmocněnce a navíc jsme jí zprostředkovali finanční pomoc státu, aby nemusela pomoc psychologů hradit ze svého. A do třetice jsme pomohli jejímu otci a matce, protože ti při konzultaci s námi měli velký pocit viny, když si třeba vyčítali, že své dítě vlastně trochu nutili chodit do kroužku. Navíc se s tím člověkem znali. Také jim jsme zprostředkovali pomoc jednoho z nasmlouvaných psychologů,“ dodává pracovník PMS.
Upozorňuje, že řada případů, kterými se služba zabývá, se může zdát banálních. Jsou to třeba sousedské spory či majetkové záležitosti. Nejvíce ho těší, když vidí, že oběť díky jejich práci pookřeje. „Někdy přicházejí lidé zničení, doslova psychicky i fyzicky shrbení. A těší mne, když je při jejich odchodu vidět, že se jim ulevilo, a třeba se i pousmějí,“ popisuje Robert Oláh.

Co s ním, když bere drogy?

Je to jen pár dnů, kdy se setkal s paní, jejíž manžel začal po dlouhém manželství užívat drogy. Paní si musela zvykat, že její muž je sebestředný, nedůvěřuje jí, doma se ztrácejí věci a jeho hlavním cílem je sehnat drogu. „Ta paní prodala byt, aby zaplatila jeho nasekané dluhy, žije v podnájmu a celá situace narušila rodinné vztahy. Paní chtěla praktické informace, co dělat, když si její muž, s kterým se rozvádí, nepřebírá poštu, nebo jak řešit to, když si manžel bere půjčky a uvádí její kontaktní adresu. My jsme jí zprostředkovali kontakt na právníka a organizaci Laxus, kde by jí měli dát odpovědi na všechny praktické otázky, jak se chovat, když má za muže narkomana,“ uzavírá svoji práci příběhem Oláh.

Obětem slouží v Ústí nad Orlicí nová místnost Pracovníci Probační a mediační služby otevřeli v únoru v Ústí nad Orlicí speciální místnost, kde vedou s oběťmi první rozhovory. Nazývá se poradna obětem a má působit příjemněji než strohé kanceláře. Má křesla, pohovku, konferenční stůl či pokojové rostliny. Zajímavostí je, že nábytek do místnosti vyrobili vězni z Mírova a Jiřic. Tato poradna ve Smetanově ulici 43 je otevřena bez objednání vždy v úterý od 14 do 17 hodin a ve čtvrtek od 9 do 12 hodin. Ovšem kontaktovat pracovníky PMS lze stále na telefonním čísle 727 939 802 či přes email. Poradna pro oběti sídlí i ve středisku PMS Svitavy, Milady Horákové 10, kde jsou úřední hodiny místnosti pro oběti v pondělí od 9 do 12 hodin a ve středu od 14 do 17 hodin.

5plus2 str. 2 Svitavsko a Orlickoústecko PETR BROULÍK

Všechny články

Doporučení

Domníváte se, že by naše stránky mohly zajímat někoho z Vašich přátel či známých?
Doporučte nás!

Víte co je
Mimosoudní jednání řízené prostředníkem, mediátorem, za účelem řešení sporu mezi obviněným a poškozeným. Činnost…
Slovník pojmů
Kontakty

Probační a mediační služba

Ředitelství

Hybernská 18

Praha 1

ID DS: raeaa5y

 

Další kontakty