Napsali o nás

Na odsouzené k prospěšným pracím dohlíží i kamery

Publikováno: 21.02.2018

Lidé vykonávající obecně prospěšné práce zametají sníh, hrabou listí a uklízejí nedopalky a odpadky.

Jedenáct lidí v současné době vykonává v Domažlicích trest obecně prospěšných prací.
„Mají uloženo odpracovat od 200 do 300 hodin. Záleží jen na vůli odsouzených, jak budou ve výkonu svého trestu aktivní a jak se budou do práce hlásit. Někteří chtějí celý trest odpracovat co nejrychleji a snaží se, přestože docházejí do svého zaměstnání a trest si odpracují po návratu z práce či o víkendech. Jsou však i tací odsouzení, kteří jsou nezaměstnaní, ale jejich přístup k výkonu trestu je přesto značně laxní,“ vypozoroval velitel domažlické městské policie Petr Kubal. „Ať už je ale přístup odsouzených k výkonu trestu jakýkoliv, profit pro město a jeho obyvatele v podobě uklizených ulic zůstává stejný,“ doplnil velitel.
Čistota veřejných prostranství je vizitkou každého města, proto je právě v zájmu samotných měst i obcí o veřejná prostranství na svém katastrálním území pečovat a zajišťovat jejich pravidelný úklid.

UKLÍZEJÍ POD DOHLEDEM

Čistotu města primárně zajišťují Domažlické technické služby. Dohlíží na ni také městská policie.
„Zaměřujeme se zejména na přestupky související s ukládáním odpadu mimo vyhrazená místa včetně zakládání černých skládek. Ve spolupráci s probační a mediační službou ČR (PMS) navíc využíváme k úklidu veřejných prostranství osoby, které byly okresním soudem pravomocně odsouzené k trestu výkonu obecně prospěšných prací (OPP). Tito lidé pod dohledem strážníků i městských kamer uklízejí veřejná prostranství, zametají chodníky a sbírají nejrůznější drobný odpad,“ popsal Kubal s tím, že spolupráce mezi PMS a strážníky funguje již od roku 2016.

VYBRANÁ MÍSTA

„Trest obecně prospěšných prací ukládá soud jako alternativní trest v rozmezí od 50 do 300 hodin. Odsouzený jej musí vykonat osobně, bezplatně, ve svém volném čase do dvou let od nařízení výkonu tohoto trestu. Osoby, které OPP v Domažlicích vykonávají, se věnují zejména běžnému úklidu v ulicích – například zametání štěrku či hrabání listí či sněhu, úklidu nedopalků od cigaret a drobných odpadků, které jsou vadou na kráse Městské památkové rezervace Domažlice.
Odsouzení se k výkonu trestu hlásí na služebně Městské policie Domažlice, kde jim operační strážník přidělí úsek k úklidu. Tato místa vybírají strážníci na základě vlastních poznatků zjištěných při výkonu služby či na základě podnětů od občanů,“ uvedla mluvčí strážníků Věra Říhová.
„Po celou dobu výkonu trestu je odsouzený monitorován městským dohledovým kamerovým systémem a strážníci o něm mají i díky povinným reflexním vestám přehled. Kromě kamer na odsouzené dohlížejí také strážníci, kteří provádějí namátkové osobní kontroly,“ uvedla Říhová.

Domažlický deník str. 2 Domažlicko - zpravodajství JOSEF BABOR

Všechny články

Doporučení

Domníváte se, že by naše stránky mohly zajímat někoho z Vašich přátel či známých?
Doporučte nás!

Víte co je
Mimosoudní jednání řízené prostředníkem, mediátorem, za účelem řešení sporu mezi obviněným a poškozeným. Činnost…
Slovník pojmů
Kontakty

Probační a mediační služba

Ředitelství

Senovážné náměstí 995/1

Praha 1

ID DS: raeaa5y

 

Další kontakty