Napsali o nás

Města žádají lepší vymahatelnost pokut za přestupky. Navrhují alternativní tresty pro nemajetné

Publikováno: 08.07.2019

Lidé dluží městům a obcím na přestupcích stovky milionů korun. Jejich vymahatelnost se v mnoha případech blíží nule. Kupříkladu v sedmdesátitisícovém Kladně nezaplacené pokuty v loňském roce činily přes devět milionů korun, což je o více než 2,5 milionu více než v roce předchozím. Středočeské město proto nyní adresovalo státu a zákonodárcům takzvanou kladenskou výzvu. V otevřeném dopise žádá urychlené řešení situace, kterou označuje za katastrofální.

"Systém trestání za přestupky v našem státě kolabuje," upozorňuje primátor Kladna Dan Jiránek (ODS). "Jediným možným trestem za spáchání přestupku je pokuta. V našem státě však existuje skupina obyvatel bez prokazatelných příjmů a majetku, které nelze účinně trestat a kteří opakovaně porušují zákon bez jakéhokoliv postihu," dodává. Systém je podle něj nastaven tak, že jsou v podstatě postihováni jen slušní lidé.

Jiránek navrhuje, aby osoby opakovaně páchající přestupky byly finančně postihnutelné například i na sociálních dávkách. Žádá i zavedení alternativních trestů, jako jsou například obecně prospěšné práce, omezení pohybu v určitých lokalitách či domácí vězení. Chce také zavedení principu třikrát a dost, kdy by se z opakovaného vážnějšího přestupku stal trestný čin, tak jako to již funguje v případě krádeží.

9 milionů korun
Zhruba takové celkové částky dosáhly nezaplacené pokuty městu Kladnu v roce 2018. Dohromady město vloni řešilo 9091 přestupků. Rekordmanem byl občan s 18 přestupky za rušení nočního klidu. Dvě osoby měly za krádeže po 12 přestupcích. Za uplynulé tři měsíce se městu podařilo za 107 přestupků proti veřejnému pořádku vybrat jen čtyři pokuty.

Se zavedením alternativních trestů souhlasí i Svaz měst a obcí ČR. "Jsme v podstatě v souladu s kladenskou výzvou. Do značné míry odpovídá dlouhodobému názoru svazu. Bohužel je prosazení alternativních trestů u přestupků asi během na dlouhou trať, budeme je ale prosazovat," říká Radka Vladyková (ANO), výkonná šéfka svazu.

S kladenskou výzvou souzní i řada jiných měst. "S možností obecně prospěšných prací naprosto souhlasím. Municipalitám by to pomohlo," přitakává Petr Nedvědický (ANO), primátor Ústí nad Labem. Změnu by uvítal i pražský náměstek primátora pro bezpečnost Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu). Stejně tak teplický primátor Hynek Hanza (ODS). "Jen nezaplacené přestupky z dopravy v našem městě dělají desítky milionů korun," vypočítává Hanza.

Názory na konkrétní opatření se však různí. Například domácí vězení nebo omezování sociálních dávek je pro některé představitele měst na hraně.

Ministerstvo vnitra již předložilo novelu zákona, v níž na některé popisované problémy reaguje. "Pokud jde o zvýšení vymahatelnosti práva, ministerstvo navrhuje rozšířit využívání takzvaných omezujících opatření. Ta mohou spočívat v zákazu navštěvovat určená veřejně přístupná místa. Zatímco nyní je možné za nedodržení omezujícího opatření uložit pouze pokutu, ministerstvo navrhuje, aby opakované nebo soustavné nedodržování omezujícího opatření bylo trestným činem," uvádí mluvčí úřadu Ondřej Krátoška.

Ministerstvo vnitra analyzovalo i zavedení zmiňovaného alternativního trestu obecně prospěšných prací u přestupků. "Zavedení tohoto správního trestu brání zákaz nucených prací, který upravuje Listina základních práv a svobod," upozorňuje Krátoška. Výjimku v tomto mají pouze trestní řízení.

Ministerstvo vnitra poukazuje rovněž na návrhy z poslední doby, které jdou opačným směrem − jako je návrh skupiny poslanců v čele se zmocněnkyní pro lidská práva Helenou Válkovou (ANO). Ta spolu s dalšími poslanci z ODS, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a TOP 09 navrhla zvýšení hranice výše škody odlišující přestupek a trestný čin z pěti tisíc na deset tisíc korun. Přijetí tohoto návrhu by znamenalo narůst počtu přestupků na úkor trestných činů. "Ministerstvo vnitra i s ohledem na argumenty v kladenské výzvě s tímto návrhem nesouhlasí," připomíná mluvčí Krátoška.

Autor: Viktor Votruba
https://domaci.ihned.cz/c1-66603980-mesta-zadaji-lepsi-vymahatelnost-pokut-za-prestupky-navrhuji-alternativni-tresty-pro-nemajetne

Všechny články

Doporučení

Domníváte se, že by naše stránky mohly zajímat někoho z Vašich přátel či známých?
Doporučte nás!

Víte co je
Mimosoudní jednání řízené prostředníkem, mediátorem, za účelem řešení sporu mezi obviněným a poškozeným. Činnost…
Slovník pojmů
Kontakty

Probační a mediační služba

Ředitelství

Senovážné náměstí 995/1

Praha 1

ID DS: raeaa5y

 

Další kontakty