Napsali o nás

Každá oběť může najít pomoc

Publikováno: 04.02.2019

Plzeň - Senior Karel byl před dvěma lety nečekaně fyzicky napaden svým opilým, o generaci mladším sousedem. Muž ho několikrát udeřil do hlavy násadou od koštěte. Po útoku jej musela odvézt do nemocnice záchranka.

"Necelé dva měsíce po konfliktu začal senior trpět zdravotními problémy. Točila se mu hlava, objevily se výpadky paměti, třásly se mu ruce. Pro jistotu navštívil neurologa, který doporučil okamžitou hospitalizaci a operaci. Lékaři mu z mozku odstranili krevní sraženinu a doporučili dlouhodobou domácí léčbu.
I přes špatný zdravotní stav se chtěl senior domoci spravedlnosti v trestním řízení, což se mu díky iniciativě státního zastupitelství po několika měsících povedlo. Prvního termínu hlavního líčení se však pachatel nezúčastnil. V den odročeného hlavního líčení se nešťastný příběh posunul ještě dál Karlův soused spáchal sebevraždu. Soud následně trestní řízení zastavil.
Nedlouho poté zkontaktoval senior poradnu Probační a mediační služby (PMS), která pomáhá obětem trestných činů. Poradna se pro ně může stát jakýmsi prvním zábleskem naděje.

Během první konzultace hovořil senior o velké frustraci z celého vývoje situace. Příběh pro něj skončil relativně dobře, stát mu peněžitou pomoc nakonec v plné výši přiznal.
Pomoc Probační a mediační služby může vyhledat každý, kdo se cítí být obětí trestného činu. PMS pracuje jak s pachateli trestné činnosti, tak právě i s oběťmi, kterým pomáhá při řešení následků trestného činu. „Nejčastěji jde o oběti násilných a majetkových trestných činů,“ říká poradkyně pro oběti trestných činů v Plzni Jana Jirásková. Poradny PMS fungují pro své klienty v rámci projektu „Proč zrovna já? II“, který je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky. Projekt pomáhá anonymně a bezplatně.

Pomoc obětem trestných činů nabízí třeba také nestátní nezisková organizace Bílý kruh bezpečí, která v kraji sídlí pouze v Plzni. Kromě obětí pomáhá organizace kruh také svědkům trestných činů nebo pozůstalým."

plzensky.denik.cz Moje Plzeňsko Lenka Prokšová

Všechny články

Doporučení

Domníváte se, že by naše stránky mohly zajímat někoho z Vašich přátel či známých?
Doporučte nás!

Víte co je
Mimosoudní jednání řízené prostředníkem, mediátorem, za účelem řešení sporu mezi obviněným a poškozeným. Činnost…
Slovník pojmů
Kontakty

Probační a mediační služba

Ředitelství

Senovážné náměstí 995/1

Praha 1

ID DS: raeaa5y

 

Další kontakty