Napsali o nás

Dohlíží na ty, kteří neskončili ve vězení

Publikováno: 23.11.2017

Českolipsko – Alternativní tresty jsou nedílnou součástí trestního soudnictví.
Garantem v této oblasti justice je už 17. rokem Probační a mediační služba (PMS). Fungování českolipské pobočky si na úterním setkání pochvalovali zástupci policie, vězeňské služby i okresního soudu.
Zúčastněné strany především diskutovaly nad vývojem trestní politiky v oblasti uplatňování trestů, které nejsou spojeny s přímým uvězněním. „Ne každý pachatel musí nutně skončit ve vězení. Ne pro každého je tou nejlepší cestou k nápravě pobyt za mřížemi.
pravě Česká
justice proto stále rozvíjí alternativní možnosti, jak zacházet s pachateli trestných činů, ale také jak podpořit jejich oběti,“ uvedla policejní mluvčí Ivana Baláková.
Probační a mediační služba má na starosti řešení konfliktů spojených s trestnou činností. Zajišťuje obecně prospěšné práce, domácí vězení, podmíněné odsouzení, nebo připravuje vězně k podmíněnému propuštění z výkonu trestu.

ROZPAČITÉ ZAČÁTKY

Samotné počátky fungování PMS popsal ředitel strážské věznice Ladislav Blahník jako hodně rozpačité. Zaměstnanci věznice podle jeho slov před 17 lety nevěděli, co mohou od probačních pracovníků očekávat, a zdálo se jim, že budou jen dublovat činnost sociálních pracovníků. Zpočátku soud pověřoval PMS jen zajištěním trestu obecně prospěšných prací. „V roce 2008 pak přistoupilo probační státní zastupitelství na model, který akceptoval schopnost probačních úředníků zhodnotit vymahatelnost ukládaných trestů,“ dodala Baláková.
Na Českolipsku pracuje pobočka PMS se stovkami lidí. V kartotéce má kolem 700 případů. „Máme kolem pět seti klientů, pracujeme se všemi věkovými kategoriemi. Jedná se o případy bagatelní trestné činnosti až po vrahy, kteří jsou podmínečně propuštěni,“ uvedla pracovnice PMS v České Lípě Lucie Pácová.

Liberecký deník str.3 (kch)

Všechny články

Doporučení

Domníváte se, že by naše stránky mohly zajímat někoho z Vašich přátel či známých?
Doporučte nás!

Víte co je
Organizování a vykonávání dohledu nad obviněným, kontrola výkonu trestů nespojených s odnětím svobody, včetně uložených…
Slovník pojmů
Kontakty

Probační a mediační služba

Ředitelství

Senovážné náměstí 995/1

Praha 1

ID DS: raeaa5y

 

Další kontakty