Napsali o nás

Do karantény s náramkem? Bylo by to možné, ale nejde to

Publikováno: 31.03.2020

Lidi, kteří nedodržují
nařízenou karanténu, by mohl hlídat systém určený pro odsouzené v domácím vězení.
Lidi, kteří v době pandemie opakovaně porušují nařízenou karanténu a chovají se rizikově vůči ostatním, by mohli být v budoucnu monitorováni pomocí elektronických náramků, určených v současné době především pro odsouzené do domácího vězení. Musela by se ale změnit legislativa. .
„Použití systému pro kontrolu karantény je jistě zajímavý nápad. Nicméně prakticky má několik úskalí a není v tuto chvíli hned použitelný. Vyžadovalo by to především změnu legislativy a dostatek náramků,“ uvedla na dotaz Deníku Andrea Šlechtová z tiskového oddělení Ministerstva spravedlnosti.
Systém Elektronického monitorovacího systému (EMS) spustilo Ministerstvo spravedlnosti spolu s Probační a mediační službou před rokem a půl. Systém je podle mluvčí prozatím připraven na současné použití přibližně šesti set náramků v jednu chvíli, zatímco v karanténě se mohou ocitnout až desetitisíce lidí.
Nejde ale o to, nasadit náramky všem, co jsou v karanténě, ale pouze těm, kteří vědomě šíří nákazu. Za to sice hrozí obvinění z šíření nakažlivé nemoci, ale už to neřeší další kontrolu.
„Náramek by u takových lidí mohl být bezpečnou náhradou za vazbu,“ podotkl okresní státní zástupce v Jihlavě Kamil Špelda.
Otázkou pak zůstává, kdo by o použití náramku rozhodl. Podle Špeldy by to nemusel být soud, jako je to u domácího vězení, ale hygienici. Názor pak opírá o zákon o zdravotnických službách, podle kterého lze pacienta bez jeho souhlasu izolovat, pokud má nařízenou karanténu.
Na nedostatečnou oporu v zákoně upozorňuje i mluvčí Probační a mediační služby Martin Bačkovský. „Stávající systém nelze pro tento účel využít, neboť byl vybudován pouze pro kontroly trestu domácího vězení, dohled v souvislosti s podmíněným propuštěním z věznice a jako náhrada za vazbu,“ upozorňuje Bačkovský.
Podle něj jsou ale v tomto směru v zahraničí mnohem dál. „Obdobné systémy jsou v některých zemí využívány také v souvislosti s kontrolou dodržení právě například karanténních opatření. U nás pro to ale chybí třeba také technicko-organizační zázemí,“ vysvětluje Bačkovský.
Elektronický náramek má člověk po dohledem připevněný nad kotníkem a přes GPS zařízení umístěné v bytě dotyčného vysílá radiový signál do centrály. Pokud se ze zón vychýlí, systém varuje nepřetržitý dozor v operačním středisku a pomocí družice je lokalizován.
Od startu systému dostalo náramek sto padesát lidí. Většina jako trest domácího vězení, padesát lidí mělo náramek jako náhradu za vazbu a dva lidé byli pod dohledem po podmíněnému propuštění. Probační služba dále namátkově kontroluje téměř sedmdesát lidí, kteří nemají náramek. Dalších čtyřicet lidí nyní také čeká na nařízení a zahájení kontroly ze strany soudu.

ROMAN MARTÍNEK
Jihlavský deník; str. 2 (Regionální zprávy)

Všechny články

Doporučení

Domníváte se, že by naše stránky mohly zajímat někoho z Vašich přátel či známých?
Doporučte nás!

Víte co je
Mimosoudní jednání řízené prostředníkem, mediátorem, za účelem řešení sporu mezi obviněným a poškozeným. Činnost…
Slovník pojmů
Kontakty

Probační a mediační služba

Ředitelství

Senovážné náměstí 995/1

Praha 1

ID DS: raeaa5y

 

Další kontakty